Düz Tabanlık Tedavisi Nasıl Gerçekleşir

adminBasındaYorum Yap

Halk arasında Düz tabanlık olarak bilinen hastalığın adı Latincede Pes Planus olarak geçer. Ayağın anotomik yapısı özel bir görevi olan yatay yaylanma hareketini yapabilmesini sağlar. Yatay yaylanmanın en önemli yapılarından biri ise ayağın iç yanında bulunan kavistir. Çeşitli kaslar ve tendonlar yatay yaylanma hareketini desteklemektedir.

Düz Tabanlık (Pes Planus) rahatsızlığının oluşma sebeplerinin başlıcaları, sürekli düz ayakkabı kullanımı ve fazla kilonun bu kası görev dışı bırakması ve diyabet hastalarında bu kasın niteliğinin bozulması gelmektedir. Ayrıca genetik sebepler ve romatizmal hastalıklarıda sebepleri arasında sayabiliriz.

Düz Tabanlık (Pes Planus) belirtileri arasında ise, erken yorulma, bacak ve diz ağrısı, spor esnasında zorlanma, yürüme mesafesinde azalma ve ayaktaki iç kavisin kaybolması veya çökmesi gösterilebilir.

Ayakta normal yaylanmanın bozulması sonucunda, yaylanmaya yardımcı olmak amacıyla içe basma rahatsızlığının da gelişmesidir. Ayak orta bölümü içe doğru yatarken topuk ise dışa doğru yatma hareketi gerçekleştirir. Bel ve diz ağrılarının meydana çıkması ve ayak ön bölümünde deformitelerin oluşmaya başlaması hastalık sürecinde görülen durumlardır.

Hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde ortaya çıkmış olan Düz Tabanlık (Pes Planus) kişiye özel hazırlanmış olan tabanlık ile kontrol altına alınmaya çalışmaktadır. Tabanlıklar kullanıldığı süre içerisinde ayakta kavis varmış gibi görev yapar ve zamanla şikayetlerin ortadan kalktığı gözlenmektedir.

İleri düzeye ulaşmış Düz Tabanlık (Pes Planus) rahatsızlığının tabanlık yardımıyla iyileşme sürecine cevap vermeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir.

Hastalığın tedavi sürecinde hastalığın düzeyine göre kişiye özel tabanlık yapılmalıdır, unutulmamalıdır tabanlıklar ayaklar için gözlüğün göz için yaptığı görevin aynısını yapmaktadır. Bu yüzden kişiye özel hazırlanmış olan tabanlıkların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Tabanlık tedavisi sürecinde hastalığın ilerlemesi gözlenmesi durumunda yada hastanın şikayetlerinin artması durumunda cerrahi müdahale ile yapının düzeltilmesi söz konusu olabilir.  Hastanın fiziki faktörleri yani yaşı ve kilosu, hastalığın evresi veya bu hastalık süreci içerisinde hastanın içinde bulunduğu diğer sağlık sorunları da göz önüne alınarak cerrahi müdahalenin uygun olup olmadığına karar verilir.  Cerrahisi müdahale sonrasında tahmini iyileşme süresi olarak 6 ay ön görülmektedir. Bu süreç içerisinde hastanın fizik tedavi ve tabanlık kullanımı gibi tedaviyi destekleyen evrelerinin olduğu unutulmamalıdır.

Düz Tabanlık (Pes Planus) tedavisi ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen hastaların Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi’ni ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir