Halluks Valgus Hakkında Bilinmeyenleri Öğrenin

adminBasındaYorum Yap

Halluks Valgus halk arasında Başparmak Çıkıntısı olarak bilinen ayak başparmak ekleminin çeşitli sebeplerle deforme olmasına verilen isimdir.

Ayak başparmağınızın içe doğru hareket etmesi ile beraber tarak kemiğinizin hareketi dengelemek için dışa doğru dönmesiyle ortaya çıkar, zaman içerisinde açının artarak büyümesi ile Halluks Valgus daha belirgin hale gelir.

Başparmak çıkıntısının oluşmasında genetik faktörler, düz tabanlık (pes planus) yâda yüksek kavis tabana sahip olmak, romatizmal rahatsızlıklar, ayağın yapısı ile uygun olmayan ayakkabı tercihleri Halluks Valgus rahatsızlığına sebep olan nedenlerdir.

Başparmak çıkıntısı ilerlemesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi ayakkabı tercihi olarak göze çarpmaktadır. Yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabı tercihleri başparmak çıkıntısının ilerlemesine, hastayı rahatsız edecek hale gelmesine ve ayağın hareketinde kısıtlamalara sebep olmaktadır. Özellikle, uzun süre ayağın topuklu ayakkabı içerisinde kalması hastalığın ilerlemesini oldukça arttırmaktadır. Hastanın kilosuna dikkat etmemesi sağlıksız beslenme sonucunda alınan kilolar ve vücut ağırlığının hızlı bir şekilde artması ayaklara olan baskının artmasına yol açmaktadır, bu dönemde tercih edilen ucu sivri ve topuklu ayakkabılar Halluks Valgus hastalığın üst seviyeye çıkmasına sebep olmaktadır.

Ancak yapılan araştırmalarda halen Halluks Valgus hastalığının kimlerde hangi hızda ilerlediği net bir şekilde bilinmemektedir.

Bu rahatsızlığın giderilmesinde; kişiye özel tabanlık, parmak arası silikonlar, halluks valgus gece makarası ve halluks valgus gece ateli gibi apartlar kullanılmaktadır.

Kullanılan kişiye özel tabanlıklar, parmak arası silikonlar, halluks valgus gece makarası ve halluks valgus gece ateli gibi apartların hastalığın ilerlemesini yâda gidişatını değiştirmemektedir.  Kullanılan bu aparatlar sayesinde sadece hastada oluşacak olan ağrının giderilmesinde fayda sağlayacağı ön görülmektedir. Fakat bu aparatlar kullanılarak hastalığın gerilemesi veya tedavisi sürecinin tamamlanması mümkün değildir.

Halluks Valgus hastalığının tedavisinde kullanılacak yöntemlerin başında Halluks Valgus ameliyatı gelmektedir.

Halluks Valgus tedavisi ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen hastaların Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi’ni ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir