Tırnak Mantarına ve Ayak Siğiline Dikkat!

adminBasındaYorum Yap

Ayak sağlığınız önemlidir ayak sağlığınıza dikkat etmek sizi bir çok hastalıktan koruyacaktır. Ayak sağlığına dikkat edilmediğinde ayakta dış etkenlere bağlı en çok karşılaşılan rahatsızlıkların başında Tırnak Mantarı ve Ayak Siğili gelmektedir. Peki nedir bu Tırnak Mantarı ve Ayak Siğili bu hastalıklara yakalanmamak için neler yapmalı, nelere dikkat etmeli yada bu rahatsızlık sizde mevcut ise tedavi yöntemleri nelerdir. Gelin şimdi sırasıyla Tırnak Mantarı ve Ayak Siğili rahatsızlıklarını inceleyelim.

Tırnak mantar enfeksiyonu esas olarak, dermatofit adı verilen organizmalar tarafından oluşturulur. Tırnak Mantarı hastalığı tırnaklarda meydana gelen hastalıkların %50’sini oluşturmaktadır.

Tırnak Mantarı rahatsızlığı nasıl anlarım diyorsanız; tırnaklarda sarı-yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, tırnak altında kir birikmesi, ayaklarda kötü koku, ayak tırnaklarında acı/hassasiyet varsa tırnak mantarı rahatsızlığı olma riskiniz oldukça fazladır bir hekime görünmenizi tavsiye ederiz.

Tırnak Mantarı rahatsızlığı çoğunukla; soyunma odaları, yüzme havuzu, ortak kullanılan duş ve banyolar, bahçe ve sterilize edilmemiş manikür veya pedikür aletleri ile bulaştığı gözlemlenmektedir.

Tırnak Mantarı Tedavisinin başlıcaları arasında İlaç Tedavisi ve Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi gelmektedir.

Ayak sağlığı ile alakalı dikkat etmemiz konulardan biri de Ayak Siğilidir.

Siğiller genelde virüsler aracılığıyla bulaşan hastalıktır. Ayağın çıplak olarak yere basması esnasında toprakta ya da çeşitli açık alanlarda bulunan viral mikropların cildi enfekte etmesi sonucu oluşur.  Siğiller ilk etapta batma hissiyle yada bulaşan ortamda dolaşma esnasında oluşan kabarıklıkla hissedilir.

Siğil Tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Siğil Tedavisinde ağızdan alınan antibiyotiklerin herhangi bir etkisi yok. Siğil Tedavisinde en çok kullanılan 3 tedavi yöntemi vardır bunlar; kimyasal yada çeşitli yöntemlerle yakma, soğutma ve lazerle tedavi yöntemleri olarak öne çıkmaktadır.

Bu yöntemlerden Siğil Tedavisi için kullanılan ana yöntem ise lazerle yakma yöntemidir.  Bu tedavi yönteminde hastaya 2 veya 3er dakikadan iki veya üç seans ile uygulama yapılan bölgenin lazerle yakılmasında sonra çeşitli merhemlerle bölgenin koruma altında tutulması sonrasında siğillerden kurtulmuş olunur.

Tırnak Mantarı ve Siğil Tedavisiyle alakalı detaylı bilgi almak isteyen hastaların Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi’ni ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir