Topuk Dikeni Belirtileri ve Tedavisi

adminBasındaYorum Yap

Topuk Dikeni rahatsızlığı aslında bir kemik problemidir. Ayak rahatsızlıkları arasında ise en sık karşılaşılan problemlerin başına gelmektedir.  Topuk Dikeni rahatsızlığının ortaya çıkma sebebi ayağın tabanındaki kasın işlevini yerine getiremeyip çalışmaması sonucunda ortaya çıkan bir problemdir.

Topuk Dikeni belirtileri daha çok sabah yataktan kalktıktan sonra ve uzun süre oturduktan sonra kendini göstermektedir. Örneğin sabah uyandığınızda yataktan kalktıktan sonra birkaç adımda ağrı ve yanma hissi daha sonra yürüme ile geçiyorsa bu durum Topuk Dikeni belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır veya gün içerisinde uzun süre oturup ilk ayağa kalkma anında oluşan ağrı ve gün sonunda ortaya çıkan ağrılar Topuk Dikeninin belirtileri arasındadır.

Karşılaşılan bu tarz durumlar Topuk Dikeni tanısının konmasına sebeptir. Fakat hastanın fiziki muayenesi sonrasında net veya ayırıcı tanı konması gerekirse, hastanın basarak ayak röntgeni, MR’ı ve kan tetkikleri istenebilir.

Aşil germe egzersizleri Topuk Dikeni tedavisinde ilk planda uygulanacak işlemlerin başında gelmektedir. Aşil germe egzersizleri ayak tabanında var olan kasın yapısının bozulması sonrası işlevini geri kazandırmak amaçlı kasın uzamasını sağlama egzersizidir.

Topuk Dikeni teşhisi konmuş hastaların büyük bir kısmında basma kusuru problemi olmasından dolayı yürüme analizleri yapılarak hastada var olan yürüme bozukluklarının tespitiyle beraber problemin çözümüne yönelik hazırlanacak olan kişiye özel tabanlıklar ile hastanın yürümeyle ilgili bütün sorunları giderilmeye çalışılır.

Ayakkabı tercihi Topuk Dikeni tedavisinin önemli adımlarından birini oluşturmaktadır. Hastanın ayak yapısına uygun olarak hangi ayakkabıları kullanması gerektiği ve hastalık süresi boyunca tabanlıkları hangi ideal ayakkabı ile kullanmaları gerektiğine dair bilgiler doktorlar tarafından hastalara aktarılmaktadır. Tedavi süresinde ağızdan kullanılan antienflamatuar ve yüzeysel antienflamatuarlardan destek alınır. Tedavisi süresince günde 3-4 kez buz uygulaması tavsiye edilmektedir. Bu yöntemlerin uygulanmasından yaklaşık 6 hafta sonra hastaların %85’inde rahatlama görülmektedir. Bu işlemler hastaların %85’inde bu tedaviler yeterli olacak ve şikayetler ortadan kalkacaktır.

Bu tedavilerin sonuçsuz kalması sonucunda bir sonraki aşama olan fizik tedavi, kas egzersizleri ve gece ateli kullanılmaya başlanır. Bu tedavi yöntemlerinden de hastaların %50’sinde başarı sağlanmaktadır.

Topuk Dikeni tedavisi ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen hastaların Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi’ni ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir