Ağrılı Morton Nöroma Riski Altındaki Kadınlar

Ağrılı Morton Nöroma Riski Altındaki Kadınlar

Kadınlar Morton Nöroma Riskine Dikkat!

Amerikan Ayak ve Ayak Bileği Cerrahları Akademisi (ACFAS), sert yüzeylerde koşu yapan ve iş ortamında dar ve sivri uçlu ayakkabı kullanan bayanların ayaklarında, ağrılı bir sinir hastalığı olan Nöroma’ya neden olabileceği konusunda uyarmaktadır. Koşmaktan hoşlanan aktif kadınlar, özellikle de düztabanı varsa Nöroma oluşumu açısından risk altındadırlar. Ayak parmakları arasındaki sinirler büyüyerek iltihaplanır ve karıncalanma ile ağrı ve yanmaya neden olur. Uzmanlar belirtilerin kendini yavaşça gösterdiğini ve tedavi edilmediği takdirde gittikçe kötüleşeceğini belirtmektedir. İşyerinde her gün yüksek topuklu ayakkabı tercih eden ve aynı zamanda aktif olarak profesyonel koşu yapan genç kadınlarda Nöroma görülme riski oldukça fazladır.

Bu iki durumun bir araya gelmesinin ayaklarda oldukça fazla strese yol açtığı konusunda doktorlar uyarıyor. Ayrıca bu durum ilerledikçe nöromaların büyüyerek ayak parmaklarının dibinde karıncalanma, yanma, ağrı ve uyuşukluğa neden olabiliyor. Hastalar genellikle ayak parmaklarına bir şey sıkışmış gibi hissetmekten şikâyetçidirler. Bu şikâyetler genellikle masaj yapıldığında, topuksuz geniş ayakkabılar giyildiğinde, koşu ve durumu kötüleştiren benzer aktivitelerden uzak durulduğunda geçici olarak kaybolabilir. Uzmanlara göre göre sinirler kalınlaştıkça ve geçici olan hasar kalıcı hale geldikçe bu şikâyetler sıklaşmaya başlamaktadır. Bu nedenle rahatsızlık hissi birkaç günden fazla sürerse mutlaka tedavi yolları aranmalıdır.

morton noroma

Nöromalar ayağın farklı bölgelerinde oluşabilir. En sık görülen türü 3. ve 4. ayak parmakları arasında oluşan Morton Nöroma‘dır. Ayak parmaklarını sıkıştıran dar burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesinden kaynaklanan sıkışma ve tahriş sinirlerin kalınlaşarak genişlemesine neden olur. Ayrıca koşu, raket sporları ve ayağa devamlı baskı uygulayan benzer fiziksel aktiviteler sonucunda da Nöroma gelişebilir. Nöroma rahatsızlığı röntgen ile tespit edilemediğinden, tanı koymak için semptomlara ve elle yapılan fiziksel muayene sonucuna bakılır. Elle muayene, sinirlerin elle kontrol edilmesinin yanı sıra, kulakla duyulabilen bir çıtırtı sesi çıkaran bir işlemi de içerir.

Morton Nöroma‘nın tedavi yöntemleri hastalığın ne kadar ilerlediğine göre değişir. Başlangıç evresinde, tarak kemiklerinin yükseltilerek sinirler üzerindeki baskının azaltılması, şişliği azaltmak için buz tedavisi, ağrı ve iltihabı azaltan reçetesiz iltihap önleyici ilaçlar ve baskıyı azaltan reçeteli veya özel tasarlanmış ortorik araçların kullanımı gibi metotlar uygulanır. Ayrıca hastalara iyileşene kadar kısa topuklu geniş tabanlı ayakkabı kullanılması ve koşu gibi aktivitelerden uzak durulması tavsiye edilir. Daha ağır vakalarda en iyi çözüm ameliyattır. Ayak ve ayak bileği cerrahı ayakta tedavi yöntemi ile baskı altındaki siniri gevşetir veya çıkarabilir. Nöroma ameliyatlarında oldukça yüksek bir başarı oranı var. Ayrıca ameliyatla ağrının giderildiğini ancak ayak parmağının hissedilmesini sağlayan sinirde bir his kaybı oluşabileceğini dikkat çekiyor.

Morton Nöroma Tedavi Süreci ile ilgili videomuzu izlemek için tıklayın

Morton Nöroma Tedavi Süreci ile ilgili olarak daha detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin.

Morton Nöroma Tedavi Süreci hakkında doğru modern ve uzman kadromuz ile ile iletişime geçin

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir