Ayak Ağrısının Nedenleri Nedir?

ayak bilegi agrisi 3

AYAK AĞRISI:

Ayak ağrısı: Günlük hayatta en büyük yardımcımız olan ayaklarımız karmaşık ve büyük bir kas, kemik, tendon ağından oluşmaktadır. Kişinin tüm vücut ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü olan ayaklarımız bir o kadar da hassas ve kırılgan yapıya sahiptir. Kas iskelet sistemi üzerinde görülen en sık olan ağrıda ayak ağrısıdır.

AYAK AĞRISININ NEDENLERİ?

Ayakta birçok kemik , kas , tendon , sinir , yumuşak doku vb. içerir. Bunlardan herhangi birinde bir hastalık çıkması veya doku zedelenmesi ayak ağrısına neden olur. Aynı zamanda gün içinde çok fazla ayakta durmak, rahatsız ayakkabı tercih etmek gibi etkenlerde ayak ağrısına sebep olabilir.

Bunlarla birlikte ayakta nasır veya yara oluşumu da ayak ağrısını tetikleyebilmektedir. Nasırlar oldukça sert yapılıdır ve ayağın birçok noktasında meydana gelebilir. Hareket esnasında günlük yaşamı zorlaştıran ağrılara sebep olurlar.

Ayak ağrısına sebep olan rahatsızlıklardan bahsedecek olursak;

-Kemik çıkıntıları, kemik kırığı, nasır, diyabetik nöropati, düz taban sendromu, batık ayak tırnağı, yüksek topuklu ayakkabı vb. çok sık görülen rahatsızlıklardan bazılarıdır. Pes cavus banner

AYAK AĞRISI TEDAVİSİ:

Günlük yaşamı çok fazla zedelemeyen ayak ağrıları genellikte evde tedavi edilebilir. Fakat uygulanan tedavi ve yöntemlere rağmen şikayette herhangi bir azalma görülmemiş ve günlük yaşamı zorlaştırmaya başlamışsa doktor kontrolünde tedavi sürecine devam etmekte fayda vardır. Ayağın herhangi bir noktasında ağrının hissedildiği ilk anda buz uygulayarak ve ayağı yüksekte tutarak rahatlatabilirsiniz. Ağrının şiddetine ve sebebine göre tedavide ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlarda kullanılabilir.

Ağrının oluşumun şekli bu noktada dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Eğer ayakta bir kırığın veya doku zedelenmesinin sebep olduğu ağrı mevcutsa ve tam yük verilemiyorsa koltuk değneği kullanmakta fayda vardır. Aynı zamanda ayağı sarmak ve yüksekte tutmakta etkili olacaktır. Ayakta meydana gelen aşırı şişmelerde var olan ağrının artmasına sebep olur ve bunun için muhakkak buz tedavisi uygulanmalıdır. Basit ayak ağrıları için her ne kadar reçetesiz ilaçlar bulunsa da bir hekime başvurmanız önemlidir.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir