Ayak Kırığınız Erken Bir Osteoporoz (Kemik Erimesi) Belirtisi midir?

Osteoporoz(Kemik Erimesi) Belirtileri

Ayak Ağrınız Osteoporoz(Kemik Erimesi) Sebebiyle Olabilir!

Ayak cerrahları, hastaları ayaktaki ağrıyı göz ardı etmemeye teşvik etmektedir.
Açıklanamayan ayak kırıkları, 28 milyondan fazla insanı etkileyen ve yılda 1,5 milyon kemik kırığını oluşturan kemik inceltici bir hastalık olan Osteoporoz’un (kemik erimesi) ilk belirtisi olabilir.

Osteoporoz sıklıkla herhangi bir belirti olmadan ilerler veya kişi kemik kırığı nedeniyle acı hissedene kadar teşhis edilmez. Ayak ve ayak bileği cerrahı olan Op. Dr. Selim Muğrabi, osteoporozu olan insanlarda kemiklerin gözenekli yapısının onları özellikle ayaklardaki kemik kırılmalarına daha duyarlı hale getirdiğini açıklıyor. Dr. Muğrabi, “Kemikler zayıflamış durumda olduğundan, yürüme gibi normal ağırlık kaldırma eylemleri ayaktaki kemiklerin kırılmasına neden olabilir” diyor. Aslında, birçok hasta ayak ve ayak bileği cerrahını sadece ayak ağrısı için bir yaralanma deneyimi yaşamadan stres kırığı olup olmadığını tespit etmek için ziyaret eder.

stres kirigi gorseli 2 scaled

En sık 50 yaş üstü kadınlarda görülürken, gençler ve erkekler de bundan etkilenmektedirler. Erken belirtileri arasında; kızarıklık, yürürken artan ağrı ve ayağın üstünde şişlik sayılabilir. Dr. Muğrabi “Genellikle hastalar haftalar hatta aylar boyunca belirtileri için tedavi görmeyi düşünmezler ve ağrının geçeceğini düşünürler” diyor. “En iyi tavsiye, hiçbir şekilde ayak ağrısını göz ardı etmeyin. Erken müdahale, tedaviniz ve iyileşmenizdeki tüm farkı yaratabilir.”

Ayak ve ayak bileği cerrahları, düşük dozlu radyasyon röntgeni ile kemiklerdeki kalsiyum ve mineral seviyelerini ölçen kemik dansitometrisi testleri veya muhtemelen rutin bir röntgen yoluyla bu sorunu teşhis edebilirler. “Bu yüzden önleme ve erken müdahale kilit öneme sahiptir. Kadınlar, kemik dansitometrisi testlerinin doktorları tarafından belirtildiğinde sağlık muayenelerinin bir parçası olarak yapıldığından emin olmalıdırlar.” diyor Dr. Muğrabi. Size osteoporoz teşhisi konulursa, ayaklarınızı stres kırıklarından korumak önemlidir. Ekstra şok emilimi ve koruma sağlamak için atletik koşu ayakkabıları gibi destek ve yastıklama sağlayan ayakkabılar giyin. Ayağı baskıdan korumak ve özellikle egzersiz sırasında şok emilimi sağlamak için özel ortezler de önerilebilir.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir