Ayak Sağlığında En Sık Görülen 3 Sorun

ayak sagliginda3sorun 1

Gün içinde oradan oraya koşuşturduğumuz, saatlerce üzerinde durduğumuz ve ayakkabılar ardına gizlediğimiz ayaklar az çilemizi çekmiyor! Ancak ağrıdığı ya da üstüne basamaz hale geldiğimizde ayaklarımız aklımıza geliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahı Dr. Selim Muğrabi, en çok rastlanan üç ayak sağlığı sorununu anlattı.

1-Başparmak Çıkıntısı (Halluks Valgus)

ayak sagliginda gorulen en sik sorunlar halluks valgus

Ayak Başparmak Çıkıntısı(Halluks Valgus)

Ayak başparmağı içeriye doğru hareket ettiğinde tarak kemiğinin dışarıya dönmesiyle oluşur. Görünüşü veya ağrısıyla rahatsızlık verebiliyor. Özellikle ayağı sıkan, dar ve sivri burunlu ayakkabılar bu soruna yol açıyor. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla 9 kat fazla. Ameliyat yalnızca ağrılı başparmaklarda uygulanmalı. Çoğunda uygun ayakkabı kullanımı ile ağrıların önüne geçilebilir. Kişi ameliyatın ardından ayakkabıları ile hemen yere basabiliyor ve yaklaşık bir aya kadar işe dönebiliyor.

2-Topuk Ağrısı (Topuk Dikeni)

ayak sagliginda gorulen en sik sorunlar topuk agrisi topuk dikeni

Topuk dikeni’ olarak adlandırılan bu ağrı, kişi sabah yataktan kalktığında ya da uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktığında artış gösteriyor. Aşırı egzersiz, düztabanlık, obezite, yüksek topuklu ayakkabı giymek gibi durumlar zemin hazırlayabilir. Tedavide ayağa binen yükün dengelenmesi için kişiye özel tabanlıklar kullanılır. Hasta fizik tedaviye başlatılır. En son çare olarak cerrahiden faydalanılabilir.

3-Düztabanlık ve İçe Basma

ayak sagliginda en sik gorulen sorunlar duz tabanlik

 

Kavis şeklindeki ayak tabanımız, adım atmamızı sağlayan yatay yaylanmadaki en önemli yapılardan. Bu yaylanmayı destekleyen kas ve tendonun çalışmaması sonucu da ‘düztabanlık’ meydana geliyor. Kimilerinde içe basma, bacak ağrıları, erken yorulma gibi şikayetlere yol açabiliyor. Düztabanlık, çocuklarda en çok içe basmaya neden oluyor. Yaşla beraber bu açı kendiliğinden normale döneceğinden herhangi bir tedavi gerektirmez. Kişiye özel tabanlık kullanıldığında şikayetler geçer ancak düztabanlık devam eder.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir