Ayak ve Ayak Bileği Artriti Eski Kuşakları Durduramıyor

Ayak ve Ayak Bileği Artritine Çözüm

Ayak ve Ayak Bileği Artritine Çözüm

Cerrahi İlerlemeler Yaşlıların Ağrısız ve Aktif Kalmalarını Sağlıyor.

İkinci dünya savaşından sonra doğan nesil Beatles, the Rolling Stones ve disko müziği ile dans etti. Jane Fonda ile spor yaptılar en büyük eğlencelerinden biri koşu yapmaktı. Şimdi emeklilik dönemlerine yaklaşırken, bedenleri aynı fikirde olmasa da bu neslin pek çok üyesi halen durulmaya hazır değil. Ayak ve ayak bileği doktorları, ayak parmaklarında, ayaklarında ve ayak bileklerinde artrit olduğunda bu neslin tedavi arama konusunda daha önceki nesillere göre daha şanslı olduklarını söylüyor. Ebeveynlerinin aksine, bu nesil ayak ağrısını yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görmüyorlar. Geleneksel tedaviler başarısız olduğunda, başka hangi seçeneklerin mevcut olduğunu bilmek istiyorlar.

ayak bilegi agrilari 768x512 1

Gut ve romatoid artrit dâhil olmak üzere 100’den fazla farklı artrit türü vardır. Ayakları etkileyen en yaygın durumlar özellikle de ayak başparmağı, ayak bileği ve orta ayak eklemlerini etkileyen travma sonrası problem ve kireçlenmedir. Doktorlar bu neslin ömürleri boyunca yeni tıbbi teknolojilerin patlamasına tanık olduklarını, bu nedenle yüksek beklentileri, hatta bazen fazla yüksek beklentileri olduğunu söylüyor.

Doktorlar, artrit tedavisi isteyen bu neslin koşmak ya da spor yapmak gibi aktivitelere devam edebileceklerini düşündüklerini söylüyor. Erken tedavi geri dönüşü olmayan eklem hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Başlangıç evresinde ayak veya ayak bileği artriti olan birçok hasta, ayakkabı değişikliği veya gelişmiş ortez yöntemlerinden ciddi faydalar elde edebilir. Artrit için bir gençlik çeşmesi tedavisi olmasa da, doktorlar bu neslin hiç olmadığı kadar fazla tıbbi seçeneğe sahip olduğunu söylüyorlar.

Baş Parmak

İkinci dünya savaşından sonra doğan neslin ayak başparmağı eklemlerinde kireçlenme görülmesi yüksek bir olasılıktır. Ayak başparmağı yürüyüş esnasında insanın vücut ağırlığının yaklaşık iki katı kadar kuvvete maruz kalır. Bu parmak hareket halindeyken durmakta ve ayakta durmakta önemli bir rol oynar. Bu neslin bazıları kırklı yaşlarında, Halluks Rigidus adı verilen başparmağı sertliği durumunu yaşamaya başlıyor.

Daha iyi cerrahi prosedürler sayesinde artık, ayak başparmaklarında ileri evrede artrit olanlara daha iyi ağrı azaltıcı ve daha iyi eklem hareketi sunuluyor. İlerlemiş ve şiddetli artrit durumlarında hastalarının eklemlerinin kaynaştırılması veya değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca daha güçlü vidalar ve donanım sayesinde iyileşme süreleri kısalıyor ve kaynaştırmalar daha uzun süre dayanabiliyor. Gelişmiş ayak başparmağı protezi işlemleri de umut vaat ediyor.

Ayak Bilekleri

Artrit oluşumunda için bir başka riskli bölge ayak bilekleridir. Ayak bileklerinde travma sonrası artrit gelişme olasılığı kireçlenmeden daha yüksektir. Bu nesildeki pek çokları için travma, ayak bileği kırığı veya gençliklerinde veya yirmili yaşlarda olabilen kötü bir burkulma anlamına gelmekteydi. Çığır açıcı yeni cerrahi teknikler sayesinde ayak ve ayak bileği cerrahları bazı hastalarda küçük kıkırdak parçalarını ayak bileğinin bir kısmından diğerine naklederek eklem hasarının yavaşlatılmasını sağlıyorlar. Ancak ayak bileği protezleri kalça ve diz protezleri kadar dayanıklı değildir.Ayak bileği protez açısından daha sıkıntılı bir eklemdir. Daha küçüktür ve çok yönlü hareketleri vardır. Fakat her geçen gün umut vaat eden yeni ayak bileği protezleri de piyasaya çıkmaktadır.

Doktorlar “ayak ve ayak bileklerindeki artrit tedavisi sizi 16 yaşında yapmaz” diye uyarıyor. Ama bu neslin acıyı azaltmak ve tekrar hareket kazanmak için her zamankinden daha fazla seçeneği bulunuyor.

Ayak ve ayak bileği artriti hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir