Ayaklara Sağlık Ve Özgürlük

ayaklara-saglik-ve-ozgurluk

Ayaklarınızı Özgür Bırakın!

Yaz geldi diye ayak sorunlarınız ortadan kalkacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yaz ayları birçok sıkıntının da ortaya çıktığı bir dönem. Op. Dr. Selim Muğrabi, yazın yaşanan ayak sıkıntılarını, havuzda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Tüm kış boyunca kapalı ayak­kabılara hapsolan ayaklar yaz geldiğinde bu kez farklı model ayakkabılar içinde sorun yaşıyor. “Bütün kış kapalı kalan ayaklar, yaz gelince düz ve açık ayakka­bılara alışmak durumunda kalır. Ve ayak bir anda kavis boşluğuna girer. O yüzden yaz aylarında bir anda ayak ağrıları artabilir” diyen Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uz­manı Op. Dr. Selim Muğrabi, bu durumdan kurtulmanın yolunu şöyle anlatıyor:

“Bundan kurtulmanın yolu; destekli terlikler, destekli ayakka­bılar giymekten geçiyor. Ayakkabı açık olsa bile tabanı daha dolu ayakkabılar, ayaklar için çok daha sağlıklı. Bu tarz ayakkabılar tercih edilmez­se, bel problemleri yazın daha çok olur. Düz ayakkabı giyerek hareket etmek beli rahatsız eder. Bunun dışında, açık ayakkabı giyince, tırnak problemleri daha ön plana çıkar; açık ayakkabı giyildiğinde parmaklar dışarıdan bir şeyin çarpması, girmesi gibi durumlara daha açık olur.”

ayaklara sandalet zararı

HAVUZDA TERLİK LAZIM

Muğrabi havuz ya da sahilde ayakkabı ya da terliksiz gezmenin özellikle ayaklarda mantar riskini berabe­rinde getirdiğinin altını çiziyor. Doktor, “Mantarın yerleşim yeri ayak altı ve parmak aralarıdır. Ayak, tüm bakteriyel ve viral enfeksiyonlara açık olur. Ayak sağlığınız bozuksa tüm enfeksi­yonlar ayağınıza girer. Başkasına ait tokyo, terlik gi­yilmesi de mantarın geçmesine zemin oluşturur. Kişide önceden varsa ve te­davi olmuşsa daha sonra nüksetmesine yol açar. Ancak havuz ve deniz, mantarın tek faktö­rü değil. Yaz ayları geldiğinde ıslak zemin de mantar riskini artırır. Ayrı­ca mantarın dışında deri kalınlaşması da yazın çıplak ayakla gezildiğinde oluşa­cak sorunlar arasın­dadır” diye konuşuyor.

FLIP FLOP TEHLİKELİ

Yaz aylarında özellikle par­mak arası terlikler nedeniyle yara­lanmaların da arttığına dikkat çe­ken Muğrabi şu bilgileri veriyor: “İnsanlar yazın kapalı ayakkabı­larla gezdikten sonra flip flop’lara geçiş yapıyorlar. Bu terlikler biz cerrahlara maalesef çok iş çıka­rıyor. Bu terliklerin, parmakları koruyucu özelliği yok. Haliyle korunmasız olan ayak sandalye ayağı, masa ayağı gibi bir yere çarptığında ayak parmakları kırılabiliyor. Bunlar zaman zaman basit zaman zaman sıkıntılı kırık­lar olabiliyor. Ayrıca parmak arası terliklere geçildiğinde, kışın ayak­kabısı içinden çıkan ayak bir anda kavis boşluğuna giriyor ve ayak kavisindeki des­tek kalkıyor. Bir anda ayak ağrıları artıyor.

Yaz tatilinde sağlıklı ayaklar

Ayak düz olmayı sevmiyor. Ayak düzleş­tikçe ayak sıkıntıları tetikleniyor. Ayak yaylanmayı seven bir organ. Ayağın altına dümdüz bir şey koyduğumuzda yaylan­ma hareketi ortadan kalkıyor ve bel diz ağrıları başlıyor. Flip-flop’ta yaz boyunca geniş durmaya alışan parmaklar kışın tekrar kapalı ayakkabının içine girince parmaklarda ciddi sorunlar çıkıyor. Hele ucu sivri topuklulara geçilince, çekiç parmaknasır rahatsızları Ekim ayından sonra artışa geçi­yor.”

Burkulmada formül: DBYK

Hangi şartta olursa olsun eğer bur­kulma yaşandıysa, uygulanacak yöntem DBKY formülü! Yani dinlen, buz koy, koltuk değneğiyle destekle, yukarıda tut! Bu kanamayı engelleyecektir. Kanama engellenirse bu burkulmayı yaşayan kişi bir hafta sonra işinin başına dönebilir. Şiştiği zaman doku genişliyor demek­tir. bu ise kötü haber! En aşağıya üç-dört ayda ancak geriliyor. Bu ön formülün hedefi şişliği engellemek.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir