Batık Ayak Tırnağı Problemleri

batık tırnak problemleri

Batık Ayak Tırnağı Nedir?  

Bir ayak tırnağı battığında, genellikle tırnak sınırında (tırnağın kenarları) kavislidir ve cildin içine doğru uzar. Tırnağın deşilmesi cildi tahriş eder, sıklıkla parmaklarda ağrı, kızarıklık, şişlik ve sıcaklık oluşur. Batan tırnak deride bir kırılma meydana getirirse, bakteriler içeri girebilir ve bu bölgede sıklıkla drenaj ve kötü koku ile kendini belli eden bir enfeksiyona neden olabilir. Bununla birlikte, parmakta ağrı, kırmızılık, şişlik veya sıcaklık olmasa da ciltten içeri doğru kıvrılan ve büyüyen bir tırnak enfeksiyona yol açabilir.

Nedenler

Batık ayak tırnaklarının nedenleri şunlardır:

 • Kalıtım. Birçok insanda, batık ayak tırnaklarına yatkınlık kalıtsaldır.
 • Travma. Bazen batık bir ayak tırnağı, ayak parmağınızı taşa vurmak, parmağınız üzerine bir nesnenin düşmesi veya tekmelemek veya koşmak gibi ayak parmakları üzerinde tekrarlanan baskı içeren faaliyetlerde bulunmak gibi travmaların sonucudur.
 • Yanlış tırnak kesimi. Batık ayak tırnaklarının en sık rastlanan nedeni tırnaklarınızı çok kısa kesmenizdir. Bu, tırnağın yanındaki cildi tırnağın üzerine katlanmaya teşvik eder.
 • Yanlış beden ayakkabılar. Batık ayak tırnakları, sıkı veya kısa çorap ve ayakkabı giymekten kaynaklanabilir.
 • Tırnak hastalıkları. Batık ayak tırnakları, mantar enfeksiyonları ya da travma nedeniyle tırnak kaybı gibi tırnak hastalıklarından kaynaklanabilir.

Tedavi

Bazı durumlarda batık ayak tırnaklarına yapılacak ilk tedavi evde güvenle uygulanabilir. Bununla birlikte, bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa veya diyabet, ayaktaki sinir hasarı veya zayıf kan dolaşımı gibi ayakları yüksek risk altına sokan tıbbi rahatsızlıkları olanlar için evde tedavi kesinlikle önerilmez.

Tirnak batmasi gorseli scaled

Evde Bakım

Bir enfeksiyon ya da yukarıdaki tıbbi rahatsızlıklardan herhangi biri yoksa, ayağınızı oda sıcaklığında suya sokabilirsiniz (doktorunuz tarafından Epsom tuzu eklenmesi tavsiye edilebilir) ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için tırnak kıvrımının kenarına hafifçe masaj yapabilirsiniz.
“Banyo ameliyatı” yapmaktan kaçının. Tırnağın tekrar tekrar kesilmesi durumun zamanla kötüleşmesine neden olabilir. Belirtileriniz düzelmezse, ayak ve ayak bileği cerrahını görmenin zamanı gelmiş demektir.

Doktor Bakımı

Ayak parmağını muayene ettikten sonra, ayak ve ayak bileği cerrahı sizin için en uygun tedaviyi seçecektir. Bir enfeksiyon söz konusu ise, oral yoldan alınacak bir antibiyotik reçete edilebilir. Genellikte muayenehanede yapılan küçük bir cerrahi işlemle bazen ağrı hafifletilir ve rahatsız eden tırnak çıkarılır. Lokal bir anestezi uyguladıktan sonra, doktor tırnağın yan tarafının bir kısmını alır. Bazı tırnaklarda tekrar batık oluşabilir, bu durumda tırnak kökünün çıkarılması gerekebilir.

Tırnak üzerinde yapılan işlemden sonra hafif bir bandaj uygulanacaktır. Çoğu insan ameliyattan sonra çok az ağrı hisseder ve ertesi gün normal aktivitelerine devam edebilir. Cerrahınız oral bir antibiyotik reçete ettiyse, belirtileriniz iyileşmiş olsa bile tüm ilaçlarınızı aldığınızdan emin olun.

Batık Ayak Tırnaklarını Önleme

Birçok batık ayak tırnağı vakası aşağıdakilerle önlenebilir:

 • Doğru tırnak kesimi. Ayak tırnaklarını oldukça düz bir çizgide kesin ve çok kısa kesmeyin. El tırnağınızı, tırnağın kenarları ve ucunun altına sokabilmelisiniz.
 • Uygun ayakkabı ve çorap. Parmak uçlarında kısa veya dar olan ayakkabıları giymeyin. Bol gelen ayakkabılardan da kaçının, çünkü onlar da ayak parmakları üzerinde, özellikle de koşarken veya hızlı yürürken baskıya neden olurlar.

Evde Tedavi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Tırnakta çentik kesmeyin. Bazı insanların inandıklarının aksine, bu tırnağın aşağı doğru kavis alma eğilimini azaltmaz.
 • Tırnak sınırlarını tekrar tekrar kesmeyin. Tekrarlanan tırnak kesimi, tırnağın büyüme şeklini değiştirmez ve durumu daha da kötüleştirebilir.
 • Tırnağın altına pamuk koymayın. Bu ağrıyı gidermez, ayrıca zararlı bakterilerin büyümesi ve enfeksiyonla sonuçlanması için ortam sağlar.
 • Reçetesiz satılan ilaçlar etkisizdir. Topikal ilaçlar ağrıyı bastırabilir, ancak altta yatan sorunu düzeltmezler.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir