Bu Yaz Çocuklarınızı Koruyun: Uzmanlar Uygun Bakımı Açıklıyor

Yazın Çocukları İhmal Etmeyin

Yazın Çocuklarınızı İhmal Etmeyin!

Çocuğunuzun ayak ve ayak bileği yaralanmaları ile ilgilenmek onların daha uzun süre ayakta durmalarına yardımcı olabilir. Yaz ayları aileler ve çocuklar için aktif bir zamandır. Yaz sporları ve dışarıda oyun oynamak, çocuklarda hem küçük hem de büyük yaralanma riskini artırır. Ancak yaz aylarında ebeveynlerin çocuklarını güvende ve ayaklarının üzerinde tutabilmelerinin birkaç yolu vardır. Aktif yapıları nedeniyle çocuklar, yabancı cisim batması, plantar siğiller, güneş yanıkları ve ayak bileği burkulmaları da dahil olmak üzere, koruma eksikliği ve aşırı kullanıma bağlı yaralanma veya rahatsızlık nedeniyle ayak ve ayak bileği ağrısına daha elverişli olabilirler.

Yaz aylarında, yalın ayakla koşmaktan kaynaklanan yabancı cisim batması, koruma eksikliğinden kaynaklanan güneş yanığı ve spordan kaynaklanan ayak bileği burkulmalarında bir artış olmaktadır. Belirtilere ve davranışlara dikkat etmek, evde uygun bakımı uygulamak ve çocukların ayak ve ayak bileği cerrahına getirilmesi, uygun tedaviyi sağlayabilir ve etkinliklere daha çabuk geri dönmelerine yardımcı olabilir. Parmak arası terlik çimlerin ya da kumların arasına gizlenmiş yabancı cisimlerden ve camlardan kaynaklanan yabancı cisim batması yaralanmalarının önlenmesinde kilit bir çözüm yoludur.

Okul donemi sporlarinda cocuklari korumak scaled

Duş ayakkabıları veya parmak arası terlikler de çocuklar havuz kenarında ve soyunma odası duşlarında yürürken virüsle doğrudan temastan kaynaklanan plantar siğillerin önlenmesine yardımcı olabilir. “Bugün yeterli destek sağlayan ve çocukların ayaklarını koruyan bir çift parmak arası terlik bulabilirsiniz” diyor Op. Dr. Selim Muğrabi. “Çocuklar bunlarla koşmamalı veya spor yapmamalıdırlar, fakat parmak arası terlik veya duş ayakkabısı giymek plantar siğiller ve kesik veya yabancı cisim batmalarından kaynaklanan enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.”

Ayaklar Unutulmasın!

Ayaklara güneş koruyucu uygulanması, yaz aylarında göz önünde bulundurulması gereken başka bir koruyucu önlemdir. Birçok insan güneş kremini yüzlerine ve omuzlarına uygulamayı ve yeniden uygulamayı hatırlar, fakat ayaklarını unutmaya meyillidir. Çocuklar kumsalda, havuz kenarında veya parkta ayakkabısız veya terlikleyken, ayaklarında güneş yanıklarının olmasını önlemek için güneş koruyucu kullanmak konusunda özenli olmak önemlidir.

yanlis ayakkabi cocugun ayak sagligini bozabilir

Op. Dr. Selim Muğrabi diyor ki, “İnsanlar plajda veya havuz başında otururken ayaklarının sürekli suya girip çıktığını fark etmiyorlar. Ayaklarınız her zaman güneşe maruz kaldığından, güneş koruyucuyu yeniden uygularken tüm vücudunuza sürmeniz önemlidir.” Yaz sporları ve dışarıda koşmak çocukların ayak bileklerini burkma risklerini de arttırır. Çocuklar, acı, ağrı, şişlik ve yürüme zorluğu dahil olmak üzere burkulan bir ayak bileği belirtileri gösteriyorsa, ayak bileğinin iyileşmesine zaman tanımak ve yeniden yaralanma riskini önlemek için RICE tedavi yöntemini uygulayın – Dinlenme, Buz, Kompresyon, Yükseltme.

Yeterli şekilde rehabilite edilmeyen veya tekrarlanan burkulmalar kronik ayak bileği instabilitesine neden olabilir. “Çocuklar esnek ve yetişkinlerden daha hızlı iyileşiyorlar. Ebeveynleri uygun tedavi yöntemlerini kullanırsa, çocuklar birkaç gün içinde ayağa kalkarlar” diyor Op. Dr. Selim Muğrabi. “Ancak, çocuklar yaralanma meydana geldikten üç gün sonra hala rahatsızlık duyuyorlarsa, gereken iyileşmeyi sağlamak ve daha ileri boyutta bir yaralanmanın önüne geçmek için geleneksel tedavileri ve fizik tedaviyi içerebilecek bir tedavi planını uygulayabilecek bir ayak ve ayak bileği cerrahına görünmeleri sağlanabilir.”

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir