Doğru ayakkabı seçimi fiziksel aktivitenin arttığı okul döneminde çok önemli görülürken, yanlış ayakkabı seçimi çocukların yetişkin hayatlarındaki omurga problemlerini tetikleyebiliyor. İçe basmanın artması parmaklarda deformasyona yol açarken, topuk ağrısı da bu dönemde görülen sorunlar arasında bulunuyor.
Okul döneminde kullanılacak ayakkabıların, çocukların günlük aktivitelerinin artması nedeniyle özenli bir şekilde seçilmesi gerekiyor. “Seçilecek ayakkabıların, yapılacak aktivitelerde ayağın yaylanma fonksiyonuna destek olabilmesi için topuğu yumuşak ve iç destekli malzemeden yapılmış olması öneriliyor” diyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, ayakkabıların ön bölümlerinin geniş ve yuvarlak olmasına özen gösterilmesini öneriyor. Yanlış ayakkabı seçiminin çocukların, yetişkin hayatlarındaki omurga problemlerini tetikleyeceğini belirten Dr. Muğrabi, spor için ayrı bir ayakkabı öneriyor ve “Çocukların spor için kullandıkları ayakkabıyı günlük yaşamlarında kullanmamaları onları sportif yaralanmalardan korur” diyor.

Çocuğunuz Düztabansa

Her çocuğu 4 yaşında ortopedist kontrolünden geçirmek gerektiğini söyleyen Dr. Muğrabi, ayakla ilgili küçük yaşta fark edilen sağlık sorunlarının, erken müdahale ile çocuğun sosyal ve spor yaşamını etkilemeden çözülebileceğini dile getiriyor. Ayağa dair birçok rahatsızlığın kesin çözümünün olmadığını ama tedavi yolları ve uygun tabanlık yardımıyla, sağlıklı bir yaşam sürmenin mümkün olduğunu kaydeden Muğrabi, “Ayağında; düztabanlık ve yüksek kavis problemi olan çocukların ayakkabılarının içine kişiye özel tabanlıklar konulduğunda, yorulma oranı azalır ve spor başarısı artar” diyor.
Okul Ayakkabısı Seçimine Dair Dört Tüyo

  1. Öncelikli olarak çocuğun ayak yapısının doğru belirlenmesi gerekiyor.
  2. Çocuğa 5 yaş civarında yaptırılacak muayeneyle ayak yapısıyla ilgili net bilgi elde ediliyor.
  3. Seçilecek ayakkabının çocuk ayağının yüksek kavisli, normal kavisli ya da düz tabanlık özelliğine göre özel olarak seçilmesi gerekiyor.
  4. Düztaban çocuklara genellikle içe bastıkları için içi destek­lenmiş ayakkabı giymeleri öneriliyor.

Çocuğunuzun Kilosu da Önemli

Op. Dr. Selim Muğrabi, Çocuğunuzun kilo ve aktivite seviyesi ayakkabı seçiminde önemli rol oynuyor” diyor.
İri çocuklarda ayakkabının alt tabanının kalınlığı artarken, malzemenin yumuşak olması daha fazla önem kazanıyor. Spor aktiviteleri fazla olan çocuklarda topuk desteği artırılmış ayakkabı kullanımı ön planda yer alıyor. Ayakkabı seçiminde diğer bir önemli konunun da hijyen olduğu belirtiliyor. Bu noktada, genellikle hava alabilen gözenekli tipte anorak kumaştan yapılmış ayakkabılar öneriliyor. Bu ayakkabılar kapalı ortamda saatlerce kalıp ayakta terleme ile oluşabilecek hastalıkların gelişimini engelliyor.

Yarım Numara Büyük Alın

Seçilen ayakkabının ön bölümünün yuvarlak ve geniş olması, çocuğun ayak parmaklarının sıkışmasını engellemeye yarıyor. Ailelerin özellikle parmak şekil bozukluğunun gelişimini önlemeye yarayacak modelleri tercih etmeleri öneriliyor. Op. Dr. Selim Muğrabi, çocuklara ayakkabı alırken, ayak numaralarının gelişmekte olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekiyor. “Sağ ve sol tekler ayı ayı denetilmelidir” diyen Muğrabi, çocukların ayakları çok hızlı büyüdüğü için yarım numara büyük ayakkabı alınması ile ayakkabının ayağı sıkma olasılığı azaltılabilir” diyor. Çocuklara okula başlarken 2 adet ayakkabı alınması halinde ayakkabılardan biri günlük aktivitelerde kullanılırken diğerinin spor aktivitelerinde kullanılması, ayrıca alınmış ayakkabıların 6-9 ayda bir değiştirilmesi öneriliyor.