Çocuk Botları Ne Kadar Etkili?

çocuk botları

Çocuk Botları ve Çocukların Ayaklarına Yönelik Ortopedik Sorunları

Çocuklarda doğum öncesinden başlayarak veya doğum sonrası itibariyle oluşan çeşitli ortopedik rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bu rahatsızlıklara yönelik yapılacak çeşitli yöntemlerle, problemin önceden gözlemlenmesi ve rahatsızlıkların yok edilmesi hızlandırılabilir. Özellikle çocukların altı yaşına kadar rahatsızlıklarının belirlenmesi tedavinin olumlu sonuçlanma oranını artırmaktadır.

Çocukların ayaklarına yönelik ortopedik sorunları çeşitlendirmek mümkündür. Halk arasında bilinen ismiyle çarpık ayak(Pes Ekinovarus) çocuklarda en fazla görülen ayak şekil bozukluğudur. Pes Ekinovarus anne karnında dördüncü aydan itibaren görülebilir ancak genelde doğum sonrası teşhisi konan bir rahatsızlıktır. En çok karşılaşılan bir diğer rahatsızlık ise Düz tabandır(Pes Planus). Genellikle Pes Ekinovarus ve Pes Planus karıştırılmaktadır.

bebeklerde carpik ayak gorseli scaled

Pes Planus ayaklardaki kavisle ilgili hastalıkken Pes Ekinovarus ayağın ve ayak bileğinin biçimsel bozukluklarıyla ilgilidir. Bu rahatsızlıkları içe basma, serebral palsi gibi hastalıklar takip etmektedir. Doktor kontrolünde yapılan incelemeler sonucunda rahatsızlık türüne göre uygulanabilecek yöntemler belirlendikten tedaviye geçilmektedir. Çocuk botları da bunlardan bir tanesidir.

Çocuklarda görülen ayak problemlerinin tedavisinde temelde adımları ve ayak biçimini düzenleyici yöntemlere gidilmektedir. Çocuklarda görülen şekil bozukluklarının tedavilerinde uygulanan yöntemlerden bir tanesi de bozukluğun giderilmesi için kullanılabilecek ve çocukların günlük hayatlarını kısıtlamayacak çeşitli araç gereçlerdir. Çocuk botları da bu araç gereçlerden bir tanesidir.

Yürüme analizi olarak adlandırılan bir testle çocuğun hangi açıyla, nereye, nasıl yanlış bastığını belirleyen incelemeler yapılmaktadır. Rahatsızlığın tam olarak tanımlanması ve tedavisinin daha iyi sonuçlanması için kişiye özel üretilen ve düzenli kullanımda sorunu büyük oranda azalttığı gözlemlenen Çocuk Botları ‘nın kullanım ömürleri ortalama olarak üç dört aydır. Botların devamlılığı rahatsızlığın derecesine göre değişim göstermektedir.

Çocuk botları ‘nın kullanımlarına erken yaşlarda başlanması önemlidir. Hastalıkların türüne göre botların yapısal özellikleri çeşitlilik göstermektedir. Genel hatlarıyla üretmekte olduğumuz botların yapısal özellikleri şu şekildedir: Botların iç yüzeyi deri astara sahiptir ve içerisinde renklendirici kimyasallar içermediği için ter emici özelliği de mevcuttur. Çocuk botları kavisli kısımları doldurup ve destekler şekilde üretilmektedir. Botlarımız iç ve dış hatları olmak üzere fort korumalıdır. Botların uç kısımları adımları kolaylaştırmak adına yuvarlak hatlara sahip olup diğer kısımları % 100 deriden oluşmaktadır. Thomas topukla üretilmiş olan botlar EMPİ destekli ve yüksek sıcaklık değerlerine dayanıklıdır(90 C). Ön tarafa uygulanan EMPİ sayesinde botların kullanım süreleri uzatılmış ve kayma riski azaltılmıştır. Botların iç yapısına uygulanan derinlik yöntemi ile çocuklarda görülen diğer rahatsızlıklara yönelik oluşturulacak botun üretimi kolaylaştırılmıştır. Çocuk botları’na yönelik modifikasyonlar uygulanabilir aynı zamanda modellerin ters kalıpları da bünyemizde bulunmaktadır.

Sonuç olarak çocuklarda gözlemlenen ayak problemleri düzenli olarak kullanılan kişiye özel ayakkabılar, çocuk botları ve tabanlıklarla tümüyle veya belirli oranda giderilebilmektedir. Erken teşhis diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi ayak problemlerinde de önemlidir. Çocuk yaşta meydana gelen ayak rahatsızlıkları ilerleyen süreçte kişinin hayatını sınırlandırmakta ve olumsuz etkilemektedir. Erken teşhis sonrasında kullanılacak ürünün çocuğa özel olmasının tedavi sürecini hızlandırdığı da bilinen bir diğer gerçektir. Çocuk botları ‘nın üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesinin de hastalığın giderilmesini destekleyici faktörlerden bir tanesi olduğu unutulmamalıdır. Doktor kontrolleri ve sürekli kullanımlarla çocuklarımızın ayak sağlıklarını düzenleyebilir ve gelecekte daha kaliteli şekilde yaşamalarını sağlayabiliriz.

Çocuk Botları ile ilgili olarak modern ve uzman ekibimiz ile iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir