Çocuklarda içe basma

Çocuklarda içe Basma – (Intoeing)

İnsanların ayakları düz veya dışa dönük olduğu görülür. Bazı çocuklarda içe dönüklük vardır. Güvercin yürüyüşü olarak da bilinen bu yürüyüş şeklinde düz karşıya bakması gereken ayaklar içeri doğru bakıyorsa buna içe basmak denir. Çok fazla görülen bir durumdur. Yürürken veya koşarken içe basma daha çok kendini belli eder. Eğer çocuğun ayağı içe basıyorsa bu çocuğun daha iyi bir denge kontrolü sağlamak için içe basması normaldir. Aslında çocuklar iki yaşına geldiğinde bu içe basma durumu düzelecektir. Ancak hassas aileler bu durumdan rahatsız olduklarından içe basma durumunun sürekli olduğunu düşünerek doktora giderler ve bu problemin kaynağını ve düzeltilebileceği konusunda nasıl bir yol izleyecekleri hakkında fikir sahibi olmak isterler Böyle durumda olanlar çoğunlukla sekiz yaşına kadar bir tedavi uygulanmaksızın kendiliğinden düzelirler. Bu durumdaki çocukların özel bir ayakkabı veya destek kalıbına ihtiyaçları yoktur.
Eğer çocuklarda içe basma devam etmekte ve düzelmiyor ise bu durumda çocuklarda denge kaybı veya kısa sürede yorgunluk görülebilir. Bu durumlarda ayakkabının içine konulacak tabanlıklar bu şikayetleri kaldırmakta yardımcı olur.

Hangi Durumlarda Çocuklarda içe Basma Gerçekleşir?

  • Kaval Kemiği (tibial intorsiyon) kemiğinde içe dönme, Bu kemiğin dışa dönme hareketini gerçekleştirememesinden kaynaklanır. Ortalama 1 yaşına kadar çocukların bir çoğunda bu durum düzelse de bu bazen 4 yaş altına kadar devam edebilir. Ama çocuğunuz 8-10 yaşına gelmişse ve hala bu durum devam ediyor ise o zaman bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekebilir. Çocuğunuz 10 yaşına geldiğinden kaval kemiğinin açısı düzelmemişse daha sonraki zamanlarda büyük boyutta kireçlenme olayları oluşabileceğinden tedavisini erken yapılması gerekmektedir.
  • Femur (Femoral Anteversiyon) kemiği dönüklüğü; çocuğunuz 5-6 yaşına geldiğinden anlayabileceğiniz bir durumdur. Çocuklarda takılmalar ve düşmeler sık ise bu durumdan bahsedilebilir. Neyden kaynaklandığı tam olarak anlaşılamamakla birlikte 8-10 yaşlarında düzelme saptanmaktadır. Eğer bu zamanda da bir düzelme gerçekleşmemiş ise ameliyatla düzeltme işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Düztabanlık (Pes Planus) ayağın iç uzun kavisinin kaybolması ve topuğun dışa doğru kayması demektir. Düztabanlık parmakların üzerinde kalkılamamasından ve ayakkabılarda oluşan deformasyonlardan anlaşılabilir. doğuştan gelen ya da yanlış ayakkabı seçiminden ötürü sonradan oluşan bir durum olabilir. ayakkabı içerisine konulan tabanlıklarla tedavi olabileceği gibi ilerleyen düzeyde ise ameliyatla da düzeltilebilir. Ayak ön kısmının dönüklüğü ( metatarsus adduktus). Her ne kadar kanıtlanamamış olsa da rahim içi sıkışmadan olduğu düşünülmektedir. çoğunlukla düzelebilen bir durum olsa da düzelmediği durumlarda germe egzersizleri ile düzeltilmesi öngörülür ancak hala devam ediyor özel cihaz ya da uygun ayakkabı kullanımı ile tedavi edilebilir.
  • X bacak ve O bacak: genellikle çocuklarda 3-6 yaş arasında görülen ve büyüdükçe düzelen bir hastalıktır. düzelmemesi durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.