Çocuklarda Spor Yaralanmaları Artıyor

çocuklarda spor yaralanmalarına çözüm

Aşırı zorlama ve uygun ekipman eksikliği çocuklarda spor yaralanmaları riskini arttırıyor.

Bahar aylarında çocuklar için çok sayıda açık hava etkinliği vardır. Uzmanlara göre ailelere ve koçlara açık hava sporlarına katılımın artmasının, özellikle saha sporları yapan çocuklarda ayak ve ayak bileği yaralanmalarının sayısını artırabileceğini hatırlatıyor.

Sadece ayak bileği burkulmaları, acil servislerde görülen tüm yaralanmaların yüzde 10’unu oluşturuyor. Doktorlar erken tedavi amacıyla ebeveynleri ve koçları kendilerini ayak ve ayak bileği yaralanmalarının belirtileri konusunda eğitmeye çağırıyor. En popüler yaz etkinlikleri arasında futbol, basketbol ve voleybol gibi saha sporları, genellikle lastik kalıplı bazı durumlarda da metal vidalı kramponların kullanımını gerektiren sporlar bulunur.

çocuklarda spor yaralanmaları sebepleri

Özellikle de krampon kullanıldığında 10 yaşın altındaki çocuklarda spor yaralanmaları ciddi risk altındadır. Ayak bileği burkulmalarına neden olabilecek dengesizliklere meydan vermenin yanı sıra, kramponlu bir ayakkabı ile sürekli koşmak topuktaki büyüme kıkırdağını zedeleyebilir ve şişmesine neden olabilir. İyileşmesi oldukça uzun süren ve ileri durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilen Sever hastalığı olarak da bilinen ağrılı bir duruma neden olabilir.

Stres kırığı gibi aşırı zorlama kaynaklı yaralanmalar da, kemikleri büyümekte olan genç sporcular için önemli bir risk faktörüdür. Uzmanlar ebeveynlere ve koçlara sahaya girip çıkan bir çocuğa karşı dikkatli olmalarını ve çocukları hiçbir zaman ağrı ile oynamaya cesaretlendirmemelerini söylüyor. Ebeveynler çocuklarda spor yaralanmalarının yaygın belirtileri olan normal aktiviteler sırasındaki ağrılar, şişlik, morarma ve daha ciddi durumlarda doku gözyaşlarına dikkat etmelidirler.

Çocuklarda spor yaralanma sorunları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir