Çok Çekti Kadınlar Topukludan!

Topuklu Şart Değil

Topuklu Şart Değil!

Dar burunlu, ince topuklu ayakkabılara kadınlar savaş açtı. Cara Delevingne gibi topuklularını bir yana bırakan kadınlar artık düz ya da kalın ve kısa topuklularla sokaklarda ve davetlerde arz-ı endam ediyor.

Kadınların topuklu ayakkabıyla olan aşk-nefret ilişkisi asla bitmeye­cek. Ne onunla oluyor ne de onsuz. Ayağına geçirdiğin andan itibaren ol­duğundan daha endamlı, boylu poslu oluveriyorsun. Ama her güzel şey gibi bunun da bir faturası var: Acı! Kimi sanat eseri kıvamında olan bu ayakkabıların yaşattığı acı hatta sağlığı verdiği zararı göz ardı etmekle, etme­mek arasında gidip geliyor kadınlar. Fakat bu gidişe dur diyenler hatta is­yan edenler de var artık.

Geçen hafta son dönemin en popü­ler mankeni olan Cara Delevingne’in Londra’da katıldığı bir sempozyum­daki durumu da tanı olarak bu şekilde açıklanabilir. Women in the World isimli etkinliğe katılan ve moda dün­yasındaki deneyimlerim paylaşan gü­zel manken bir noktada “Ayakkabılar ayağımı sıktı rahat edemiyorum” di­yerek ayağındaki Christian Louboutin marka ayakkabılarını çıkardı. Bir yan­dan konuşmasını sürdüren bir yandan da acı içindeki ayaklarını ovarak rahat­latmaya çalışan Delevigne’in durumu eminim ki hepimizin başına gelmiştir.

cok cekti kadinlar topukludan blog

Aynı Delevingne gibi Hollywood’un en popüler isimlerinden Kristen Stewart da kırmızı halıdayken seksi to­puklu ayakkabılarını çıkarıp rahat spor ayakkabı giymesiyle tanınıyor. Birçok Hollywood yıldızı ve manken kırmızı halı etkinliklerine düz sandaletlerle ya da babetlerle katılıyor. Moda ikonu Alexa Chung’m neredeyse topuklu ayakkabıyla katıldığı tek bir etkinlik bile yok. Victoria Beckham da bu sevdasını bir yana bırakıp davetli olduğu etkinliklere düz ayak­kabılarıyla katılıyor.

MODAEVLERİ DİRENEMEDİ

Kadınların bu zarif ayakkabılara yavaş yavaş sırt dönmesinin en büyük nedeni sağlık sorunları. Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi “Kadınlar topuklu ve ucu sivri ayakkabı giyerek topuk ağrısıbaşparmak çıkıntısı, diz ve bel prob­lemlerine davetiye çıkarıyor.” diyor. Özellikle burun kısmı dar, ince ve yüksek topuklu ayakkabılar sağlık için gerçek anlamda büyük problemlere neden oluyor.

Yaşanan bu tür sağlık sorunları nedeniyle son beş yılda topuklu ayak­kabı giymekten vazgeçen kadın sayısı azımsanmayacak kadar çok. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde giyil­mesinin neredeyse imkansız olması ve bir-iki saat içinde ayaklarınızın kramplar yaşamasına neden olması, kadınları bu tehlikeli ayakkabıdan soğuttu. Bunun üzerine moda evleri ve ayak­kabı tasarımcıları da daha rahat giyi­lebilir tasarımları piyasaya çıkarmaya başladı.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir