Düz Taban Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

Düz Taban Olabilirsiniz

Düz Taban Olabilirsiniz!

Diz tabanlık nedeniyle ağrının engellenmesi kural değil istisna olmalıdır. Düz tabanlık gevşek tendonların neden olduğu yaygın bir ayak anormalliğidir. Dünyanın yüzde 25’inde bu durum görülmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan çoğu insan, durumuyla ilgili ciddi sorunlar yaşamaz. Ne yazık ki, bazıları için, aşağıdakilerin yanı sıra ayak ağrısının da etkisiz hale gelmesine neden olabilir:

  • Diz ağrısı
  • Koşucu bacağı
  • Aşil tendiniti
  • Plantar fasiit

Taban çukurları iyi olan bazı kişiler yaşlanma, yaralanma veya hastalık nedeniyle düz taban geliştirir ve ayaktaki tendonlara zarar verirler.

Düz Taban Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?
Eğer ayak ağrınız varsa, bunun düz tabanlıkla alakalı olup olmadığını bilmeniz gerekir. Böylece onu ekarte edebilir ya da sorun ondan kaynaklanıyorsa ele alabilirsiniz. Aşağıdaki testler düz taban olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Ayak İzi Testi
Bir daha ki sefere yüzme havuzundan çıktığınızda, beton üzerindeki ayak izinize bakın. Normal veya yüksek bir taban çukurunuz varsa, ayağın ön kısmı, ayak parmaklarının kökü ve ayak parmakları, ayağınızın dış kenarında görünmesi gereken bir şerit ile topuğa bağlanır. Normal bir taban çukuru ile şerit, ayağın ön kısmının genişliğinin yarısı kadardır. Eğer çukur tabanınız varsa, sadece ince bir şerit ayağın önünü topuk ile birleştirir. Eğer düz taban iseniz, şerit ayağın önü ile aynı genişliktedir ve uzayan gözleme gibi görünen bir ayak izi yaratır.

Düz tabanlık nedir?

Ayakkabı Değerlendirme
Ayakkabılarını düz bir masaya koyun ve arkalarından göz seviyesinde onlara bakın. Tabanın eşit şekilde aşınmış olup olmadığını kontrol edin.

Düz bir taban, özellikle topuk bölgesinde, tabanın içinde daha fazla aşınmaya ve aynı zamanda ayakkabının bir taraftan diğerine sallanmasını kolaylaştıracak aşınmaya neden olur. Bu rahatsızlık aynı zamanda ayakkabının üst kısmının taban üzerinden içe doğru eğilmesine neden olacaktır.

Çok fazla ayak parmağı
Ayaklarınız paralel şekilde durun. Birinin arkanızda durmasını ve ayağınıza arkadan bakmasını sağlayın. Yalnızsanız, sırtınızı bir aynaya dayanabilirsiniz. Normalde, sadece küçük ayak parmağı arkadan görülebilir. Bir ayağınız diğerinden daha düzse, bazen 4. ve bazen 3. parmağı da görebilirsiniz.

Parmak Ucu Testi
Ayaklarınızdan birinin veya her ikisinin de düz taban olup olmadığına karar verdikten sonra, parmak ucu testini yapmanızı zamanıdır artık. Bu değerlendirme, genellikle daha az soruna neden olan esnek düz tabanlık rahatsızlığınızın olup olmadığını belirleyecektir. Parmak Ucu testi yapmak için balerin gibi ayak parmaklarınızın üzerinde durun. Eğer gözle görünür bir taban çukuru oluşursa, esnek düz tabanlık var demektir.

Tıbbi Testler
Ayaklarınızdan birinin veya her ikisinin de sert olduğunu belirlediyseniz, yani esnek değilse, sağlık uzmanınız kemikleri incelemek için bir CT taraması, tendonlarınızı kontrol etmek için bir emar taraması veya ayağınızın bir röntgenini isteyebilir.

Tedaviler
Eğer çoğunluktaysanız, esnek düz tabanınız vardır, ağrı yaşamazsınız ve muhtemelen tıbbi tedaviye de ihtiyacınız yoktur. Azınlığın içindeyseniz ve düz tabanlıktan kaynaklı ayağınızda ağrı varsa, reçetesiz satılan bir ağrı kesici almanız gerekebilir ve bu işe yaramazsa cerrahi müdahaleyi de tercih edebilirsiniz. Ancak müdahale ağrınızı hafifletmeyebilir ve ayak bileğinde hareket kaybı ve bazen cerrahi olarak iyileşmeyen ameliyat sırasında birbirine kaynayan kemikler de dahil olmak üzere bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir