Düz Taban Tedavisi

duz tabanlik tedavisi istanbul avrupa yakasi 630x420 1

Düz taban rahatsızlığı iki türlü meydana gelmektedir. Yumuşak düz tabanlık veya kas, kemik rahatsızlığı sonucunda da oluşabilir.
Her iki durumda da mutlaka düz taban tedavisi uygulanması gerekir. Erken müdahale de yüzde yüz sonuç iyileşme sonucu alınsa da bazı genetik bozukluklarda rahatsızlık kendini tekrar edecektir. Ailesinde, çok yakınlarında düz taban sorunu olanlarda risk %70 olacaktır. Tedavi eğer çocuklara uygulanacaksa 3-4 yaşına kadar beklenmelidir. Hemen hemen her bebek düz taban olarak doğar. Zamanla ayak yapısı oturacak, kemikler olgunlaşacak ve genelde bu rahatsızlık ortadan kalkacaktır. 3-4 yaşa kadar beklenmeli eğer sorun halen devam ediyorsa uygun bir tedavi yöntemi ile müdahale edilmelidir.

Çocuklarda Düz Taban Tedavisi
Çocukların ayak gelişimiyle ilgili olarak en büyük sağlık sorunu haline gelen düz tabanlık tedavisi konusunda dikkatli olunmalıdır. 3-4 yaşına gelmiş çocuklarda basit bir ayak filmi ile düz tabanlık derecesi anlaşılacaktır. Topuğun dışa çıkmasını engelleyen iç taban destekli ortopedik ayakkabı seçimi ile sorun zamanla ortadan kalkacaktır. Bununla birlikte bir takım egzersizler yapılmalıdır. Sert düz tabanlık meydana geldiyse mutlaka doktora başvurularak cerrahi yöntem kullanılmalıdır. Esnek düz taban sorunlarında ameliyata gerek kalmıyorken kemikler arasında temas, bitişiklik durumunda ameliyat ile tedavi gerekecektir.

Erişkinlerde Düz Taban Tedavisi
Çocukluk döneminde düz taban rahatsızlığı geçirmemiş kişilerde ilerleyen zamanlarda da geçirmeyecek diye bir kural yoktur. Erişkinlik döneminde aşırı kilo alımı, ayaklara iyi bakmamak ve genetik yatkınlıkla düz tabanlık gelişebilir. Erişkinlerde düz taban tedavisi sürecinde sadece ayak iç kısmında bir ağrı meydana gelmişse tabanlık ile tedavi edilir. Kişiye uygun bir tabanlık kullanarak ayak kavislere meydana getirilebilir. Tabanlık kullanımı için doktorun önerileri dinlenmelidir. Israrla kullanıma gerek yoktur. Sadece anlık işe yarayacaktır. Sorunu tamamen ortadan kaldırmayacaktır. Yani kısa süreli bir çözüm için tabanlıkla tedavi yöntemi kullanılabilir. Kulaktan duyma bilgiler ve tavsiyeler ayağın anatomisini daha fazla bozacaktır. Eğer bir deformite oluşmuşsa, düz tabanlık meydana gelmişse cerrahi tedavi devreye girmektedir. Ameliyat ile erişkin düz tabanlık normal hale getirilir.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir