Haglung Hastalığı Nedir?

Haglund hastalığı topuk kemiğinin arka üst köşesinde oluşan bir kemik deformasyonuna bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklara verilen isimdir. Haglund hastalığı genellikle orta yaş ve üzerinde ki kadın hastalarda görülmektedir.

Haglund Hastaligi Gorsel 2 scaled
Hanglung Deformitesi

Haglund Hastalığının Şikayetleri Nelerdir?

Haglund hastalığında hastalar doktora topuk arka üst köşesinde ağrı, ayakkabı giyme güçlüğü ve aşil tendon şikayetleriyle başvurur. Hastalıkta sabah yataktan kalkma ağrısı, kapalı ayakkabı giyindiğinde aşil tendonun etrafında gelişen kızarıklık ve ödem gibi özellikle de hastanın sportif aktivite yapmasını engelleyen ağrı problemleri en ön planda yer alır.

Haglund Hastalığına Tanı Konur

Haglund hastalığına tanı hastanın fizik muayenesi ile konur ele gelen kemik deformitenin belirgenliği ilk bulgudur. Ancak hastalarda çekilen röntgen ve ileri tetkik yöntemleri ile haglund hastalığında kemiğin büyüklüğü ve etrafa verdiği zararla ilgili net bilgi elde edilir.

Haglund Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haglund hastalığının tedavisinde öncelikli olarak aşil tendonunun topuk arka kısmında gelişmiş kemik deformiteden ne kadar zarar gördüğü tespit edilmesi gerekir. Aşil tendonu sağlam olduğu zaman bu kemik çıkıntının vermiş olduğu fiziksel ağrıya yönelik olarak yapılacak kişiye özel tabanlıklar, fizyo-terapiler, muhtelif ayakkabı içine konulacak destekler ile bu çıkıntının vermiş olduğu ağrı giderilmeye çalışılır.

Ağrı giderilmesi başarı ile tamamlanırsa ek bir tedavi yapmaya gerek kalmayacaktır. Ancak yapılan bu tedavilerden hasta fayda görmüyor ise ve özellikle aşil tendonu ile ilgili olarak şikayetler çok belirgin hale geliyorsa cerrahi tedaviler uygulanır.

Cerrahi tedavilerde kapalı ve açık yöntemlerle topuk kemiğinin arkasındaki üst bölümünde gelişmiş olan bu çıkıntının temizlenmesi ve eğer aşil tendon da bir sıkıntı var ise aşil tendonunun tamirinin yapılması önem kazanır.

Ücretsiz Uzman Yardımı İletişim
haglund hataligi tedavi scaled
Haglund Hastaligi Gorsel scaled

Haglund Hastalığında Ameliyat Sonrası Süreç

Haglund hastalığında ameliyat sonrası süreçte hastaların 3 hafta kadar alçı atel içinde kalmaları gerekmektedir sonrasında yapılan cerrahi tedaviye göre hastalarda fizyoterapi ve egzersiz programlarıyla hastaların 9-12 hafta içerisinde normal hayatlarına dönmesi sağlanır.

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçerek, ayak probleminiz için detaylı bilgi alabilirsiniz.