Ne Tür Cerrahi Tedaviler Yapılmaktadır?

Halluks Valgus cerrahi tedavisinde;

Hastanın ayağında oluşan deformitenin açısı ve hastanın ayağında deformiteye eşlik eden başka bir şekilsel bozulmanın oluşup oluşmadığı cerrahiye ihtiyaç duyulmasında belirleyici noktalardır.

Teknik olarak bakıldığı zaman, hastanın ayak başparmağında yer alan deformitenin ilerleme derecesine göre farklı yöntemlerle bu deformiteyi düzeltmek ve parmağı eski sağlıklı haline yeniden kavuşturmak için kemikte yapılan kesi ile hastanın ayak başparmağında düzelme sağlanır.

Romatizmal problemleri olan kişilerde ya da muayene sonucunda hipermobil eklem (çok hareketli eklem) diye isimlendirdiğimiz tablo olan bireylerde rahatsızlığın kemik kesi işlemi uygulanarak düzeltilmesinin mümkün olmayacağı durumlarda ise ayak başparmak ekleminin veya ayak tarak kemiği ekleminin dondurulması (Artrodez) şeklinde tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Halluks Valgus Ameliyat Süreçleri

Ameliyat öncesi, ameliyat günü ve ameliyat sonrası süreçler ile ilgili detaylı bilgilere de aşağıda değindik.

halluks valgus cerrahisi nasil yapilir
İletişime Geçin Hasta Hikayeleri

Ameliyat Öncesi Süreç

 • Çift Yönlü Grafi Çekilmesi
  Halluks Valgus ameliyatı olacak hastaların ameliyat öncesinde, mutlaka her iki ayağının yere basar durumdayken çift yönlü grafisinin çekilmiş olması gerekmektedir. Çekilen bu grafiler doktorun hangi  yöntemde bir ameliyat yapacağının ve cerrahi tekniğin tespit edilmesinde en önemli aşamayı oluşturmaktadır.
 • Tahlillerin Yapılması
  Hastaların ameliyat öncesinde gerekli olan kan tahlillerinin, idrar tahlillerinin yaptırılarak enfeksiyon riski olup olmadığı kontrol edilerek ameliyat sonrasında ortaya çıkması muhtemel olan enfeksiyon rahatsızlıklarının engellenmesinde önemlidir. Hastaların ameliyata girmeden önce mutlaka kan ve idrar tahlillerinin yapılmasına dikkat edilmelidir.
 • Yürüme Analizi
  Hastaların cerrahi müdahale öncesinde gerekli yürüme analizlerinin yapılarak hastalarda başparmak deformitesine bağlı yürüme bozukluğunun ortaya çıkartılması gerekmektedir. Bu yürüme analizi sonuçları ameliyat sonrasında hastanın değerlendirilmesinde en önemli parametrelerden birisidir.
 • Diğer Kontroller
  Hastalarda yaşlarına ve fiziki durumlarına bağlı olarak oluşmuş çeşitli rahatsızlıklar mevcutsa ameliyat öncesinde bu rahatsızlıklara yönelik gerekli tetkikler yapılmalı ve kardiyoloji, dahiliye ve göğüs hastalıkları uzmanlarının görüşleri alınmalıdır.

Ameliyat Günü

Operasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Hastalar, Halluks Valgus ameliyatı için hastaneye gelirken;

6 saatlik açlık, Parmaklarda bulunan ojelerin titizce temizlenmiş olması gibi benzeri durumlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ameliyat öncesinde yapılmış olan kan tahlilleri ve diğer hazırlıklarında eksikler ve ya istenen başka detaylar mevcutsa ameliyata girmeden bunların hepsi tamamlanmalıdır.

Ameliyat öncesi anestezi uzmanıyla gerekli detaylar görüşülecektir. Bu görüşme esnasında hastaya hangi yöntemde bir anestezi uygulanacağının kararı verilecektir.

Anestezi bilgilendirmesi esnasında hastaya ayak bloğu adı verilen, hastanın ameliyat sonrasında ağrısını azaltmak amacıyla yapılmış olan uygulama hakkında da bilgi verilecektir.

Ameliyat günü hastanın rahatsızlığı ile ilgili ameliyat öncesi ayak fotoğrafları çekilir.

Hastanın ameliyata girmeden önce ayağında yapılacak cerrahi işlemlerle ilgili olarak; hangi ayağının ameliyat edileceği ve hangi ayak parmaklarının düzeltileceğini doktorunun işaretlemesi gerekmektedir.

Halluks Valgus’da Cerrahi Süreç Nasıldır?

Halluks Valgus ameliyatı genellikle çift taraflı olarak yapılan bir cerrahi işlemdir. Hastalarda yapılacak olan tek taraflı cerrahi işlem ortalama bir-bir buçuk saat civarında, çift taraflı cerrahi işlem ise ortalama iki buçuk-üç saat civarında sürmektedir.

Ancak hastada farklı veya ek ameliyatların yapılması da gerekiyorsa bu süre uzayabilir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Hastanın hastanede kaldığı süreçte, hastanın ağrı durumu dikkate alınarak ortalama 2-3 gecelik bir kalış planlanmaktadır.

İlk gün hastanın yere basmasına müsaade edilmemektedir. Hasta ameliyat sonrası ilk gününü yatakta istirahat ederek geçirmektedir.

Bu istirahat sırasında hastanın ayaklarını hafif yüksekte tutması ve bu esnada buz uygulamalarının  yapılması gerekmektedir. Bu uygulamalarla hastada ameliyat sonrası oluşan şişlik minimuma indirilmeye çalışılır.

Hastanın ilk 24 saatin bitiminde, ameliyat sonrası ayakkabılarıyla ayağa kalkması sağlanır. halluks valgus ameliyati sonrasi hastanede gecirilecek surec cam walker

Hastanın ameliyat sonrası ilk gün oda içinde tuvalete gidip gelmesine ve yine oda içinde günde 3-4 defa birkaç adımlık kısa turlar atmasına izin verilerek hasta hareketlendirilmiş olur.

Hastanın ameliyattan sonraki ikinci gün itibarıyla hastane koridoruna çıkarak koridor boyunca yürümesine müsaade edilir ve bu yürüyüş sonrasında ayakların hafif yüksekte ve buz uygulanması yapılarak rahatlatılması ile hastanede yatış süreci devam edecektir.

Hastanede yatış süresi esnasında hastalarda ana fikir, ameliyat sonrasında oluşabilecek ağrıların minimuma indirilmesi amacıyla çeşitli ağrı kesici tedavilerin uygulanmasıdır.

Hastalara taburcu edildikten sonra iki hafta süresince ev içerisinde ameliyat sonrası ayakkabılarıyla günde 7-8 defa birkaç dakikalık kısa yürüyüşler yapmaları önerilmektedir. Bu 2 hafta süresince kısa yürüyüşler dışında, hastaların oturarak ayaklarını hafif yüksekte tutmaları ve hastanede yatış süresinde olduğu gibi buz uygulamalarına devam etmeleri çok önemlidir.

Bu uygulamadaki ana fikir, hastanın ayaklarında şişme reaksiyonunun oluşmasını engellemektir. Bu iki haftalık süreçte yara bölgesinin temizliği ve bakımı önem kazanmaktadır.

Genellikle, 3 ila 5 gün aralarla hastalarda ayak bölgesinde gerekli pansumanların yapılması ve yaranın iyileşme sürecinin takip edilmesi gerekmektedir.

halluks valgus ameliyati sonrasi ikinci haftadan sonraki surec 1

On beşinci günde hasta doktor kontrolüne geldiğinden dikişleri alınır ve bu bölgeye pansuman yapılır. On beşinci günde hastanın dikişlerinin alınması ve gerekli pansumanların yapılmasının ardından terliklerle beraber yürümeye başlanması önerilmektedir.

Hastanın ayağındaki şişlik düzeyine göre üçüncü ya da dördüncü haftada spor ayakkabı giymeye başlanabilir. Burada en önemli nokta; hastanın yaşı, kilosu ve yapılan ameliyatın yöntemine göre aşamalı olarak ayağın üzerine yük vermeye başlayarak normal hayata geçiş sürecinin planlanmasıdır.

Eve taburcu olduktan sonraki dönemde evde birkaç adımlık yürüyüşler yapmayı, ayaklarınızı hafif yükseğe kaldırarak buz uygulaması yapmayı unutmayınız!

Hastalarda yapılan ameliyatın yöntemine göre dördüncü ya da altıncı hafta itibarıyla araba kullanmaya başlanması ve günlük aktivitelerini yerine getirebilecek düzeye gelmesi için çeşitli planlamalar yapılabilmektedir.

Hastalarda altıncı haftadan itibaren spor ayakkabı giymek suretiyle rutin gündelik hayata hızlı bir geçiş sağlanır. Spor yapmaya izin verilir ve hastanın gündelik aktivitelerine dönmesi istenir.

Ameliyattan sonraki üçüncü ve dördüncü ayın sonuna kadar, kişinin yapısına ve uygulanan cerrahi işlemin yöntemine göre değişiklik gösterebilmekte ve bununla beraber spor ayakkabı ile yürümeye başlandığında ağrı, huzursuzluk ve şişlik gibi bazı problemler oluşabilmektedir. Bu problemler zaman zaman içerisinde yavaş yavaş azalacaktır.

Dördüncü ayın sonuna gelindiğinde hasta ameliyattan önce kullandığı gündelik ayakkabılarını tekrardan giyebilecek duruma gelir. Bu dönemde hasta tarafından önceden giyilmiş olan babet ve platform biçimindeki dolgu topuk ayakkabıların giyilmesine müsaade edilir. Teknik açıdan altıncı ayın sonuna gelindiğinde ameliyat sonucu oluşan şişlik ve ayakkabı giyme sorunlarının ortadan kalktığı ve hastanın normal gündelik fonsiyonlarına eriştiği görülür.

Hastalarda eğer dondurma ameliyatı yapıldıysa ameliyatın yöntemine göre, altıncı haftanın bitimine kadar ayağa yük verme farklılıkları olabilir. Bu yüzden dondurma yönteminin takibinin diğer yöntemlere göre daha farklı olduğunun bilinmesi gerekir.

halluks valgus ameliyati sonrasi altinci haftadan sonraki surec


Takiplerin Amaçları

Hastalarda ameliyat sonrası takiplerinde hastanın her 3 haftada bir röntgen çektirmesi istenir. Bu 3 hafta aralarla çekilen röntgenlerin amacı ameliyat sonucunda kemikteki iyileşme sürecinin net bir şekilde değerlendirilebilmesidir. Kaynamayla ilgili süreçleri takip edilirken röntgenler çekilecektir.

Kaynamalar izlenmeye başlandıkça hastaya verilen müsaadeler artacaktır. Hastanın kendi konforu kaynama arttıkça, belirgin şekilde artar.

Ayakta ortaya çıkan ödem, şişlik ve ayakkabı giyme ile oluşan huzursuzluklar da kaynamalar arttıkça normale dönmeye başlayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Halluks Valgus ameliyatı sonrasında, hastalarda ilk iki haftalık süreç içerisinde en sık rastlanan komplikasyon enfeksiyondur. Enfeksiyonun önlenmesi için hastalara 3-5 gün aralıklarla düzenli olarak pansuman yapılması gerekmektedir.

Ameliyat bölgesiyle ilgili kızarıklık, kanama , şişlik veya ateşlenme gibi bulgular ile karşılaşılırsa vakit kaybetmeden ameliyatı yapan doktora başvurulması gerekmektedir.

Kemik doku ameliyatları yapılırken aynı zamanda yumuşak doku ameliyatları da yapılabilmektedir. Bu ameliyatların sonrasında müdahale edilen yumuşak dokunun da iyileşmesi için 3 ay boyunca parmak arası aparatlarının kullanılması uygun olacaktır.

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçerek, ayak probleminiz için detaylı bilgi alabilirsiniz.