Hamileyken Tüm Yükü Ayaklar Çeker

Hamilelikte Ayak Bakımının Önemi

Hamileler için ayak sağlığının önemi çok büyük. Bu özel dönemde ayak sağlığı için neler yapmaları gerektiğini, ayak ve ayak bileği uzmanı Cerrah Op. Dr. Selim Muğrabi’ye sorduk.

Ayak sağlığı her daim önemli ama hamilelik sırasında önemi daha da artıyor. Çünkü kadın alıştığı vücut ağırlığından fazla kiloyla dokuz ay geçiriyor. İlk aylarda hissedilmeyen bel ağrıları, gebeliğin son aylarına doğru giderek artıyor. Fulya Ayak Sağ­lığı Merkezi kurucusu, ayak ve ayak bileği cerrahisi uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, hamilelik sırasında ayak sağ­lığına ekstra dikkat etmek gerektiğinin altını çiziyor. Ayak sağlığı için yanlış ayakkabı tercihinin hamile kadını zor­layacağını da söyleyen Muğrabi, anne adayları için sorularımızı yanıtladı.

  • Bu sıkıntıları yaşayan bir hamile­nin yapması gerekenler neler?

Bu problemde hastalar öncelik­li olarak ayak cerrahisi polikliniğine başvurmalı. Daha önceden mevcut düz tabanlık ya da yüksek kavis problemi olan gebelere yürüme analizi sonrasında verilecek olan kişiye özel tabanlıklar, gelişecek olan şişmelere bağlı şikayetleri engeller. Ayrıca şişlik gelişiminden son­ra oluşmuş taban çökmelerinde de ki­şiye özel tabanlıklar problemin gebelik sonrasında da yaşanmasını engeller. Bu hastalara şişliklerin ve şikayetlerin azalması için yürüme tavsiye edilir. Tabanlık yürümeyi kolay­laştırır, erken yorulmayı engeller.

ayak agrisi cekmeden hamileligin tadini cikarin scaled
  • Hamilelik sırasında en sık rastla­nan ayak ve ayak bileği sorunu nedir?

Hamilelikte en sık yaşanan sorun, ayak bölgesinde meydana gelen şiş­liklerdir. Özellikle son dönemlerdeki kilo artışı ve ödem artışı bu problemi tetikler. Buna bağlı olarak erken yorulma, şişlik nedeniyle ağrı ve harekette azalma sorunları gözlenir.

  •  Bu rahatsızlıkları tetikleyen et­kenler neler?

Hamilelik döneminde ayaklarda mevcut olan başparmak çıkıntısı, çekiç parmak ve topuk ağrısı gibi şikayetler, kilo artışı nedeniyle daha sık görülür ya da var olan problemlerde ilerleme olur. Bu dönemde kullanılacak taban­lıklar hem şikayetlerin gelişimini hem de ilerlemesini engeller.

Hamileler Babetten Uzak Dursun!

  • Hamilelere ne tür ayakkabı giy­melerini öneriyorsunuz?

Hastaların daha çok destekli spor ayakkabı kullanmaları son derece önemlidir. Hastalarda babet tipi ayak­kabı kullanımı, her ne kadar kolay kullanım imkanı verse de yukarıda be­lirtilen problemlerin oluşumunu ciddi şekilde artırır. Annelere babet giymemelerini öneriyorum. Bu dönemde hareketin artırılması ve yürüyüşlerin yapılması, dolaşımın desteklenmesi  ve ödem oluşumunu engellemede çok önemlidir. Bu aktivitenin doğru ayak­kabı ve tabanlık ile yapılması, yan etkilerin oluşumunu engelleyecektir.

  • Peki ya lohusalık döneminde ne yapmak gerekir?

Lohusalık döneminde annelerin yüksek temposunun sürmesi, gebelik dönemindeki tedbirlerin devamını ge­rektirir. Ayrıca annelerin kilo vermek için yapacakları sportif aktivitelerde de bu destekleri ciddi şekilde kullanmasını öneriyorum.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir