Kişiye Özel Tabanlık Nedir?

kişiye özel tabanlık

Kişiye Özel Tabanlık

Ayak tabanımız çok özel ve hassas duyarlı noktalara sahiptir. Ayak tabanımızın bu hassas noktaları binlerce yıldır bilinen ve refleksoloji ilmiyle açıklanan noktalardır. Bu noktalardan bedenimizin tümüne ulaşılır. Bu nedenle ayak tabanımızın sağlığı çok önemlidir.

Fizyolojik olarak ince kiriş ve kaslardan, etkin kemiklerden ve birçok eklem yüzeyinden oluşan karmaşık bir sisteme sahiptir. Yetişkin kişiler günlük hayatlarında sık sık ayaklarını düşünürler çünkü ya ağrı çekerler ya da şişmesi veya sızlaması gibi sorunları taşırlar. Kişiye özel tabanlık ile bu sorunlar aşılabilir.

3D tabanlık testi nasıl yapılır?

Doğduğumuzdan Bu Yana Ne Değişti?

Ayak sağlığı yüzde yüz olan bir erişkin neredeyse yoktur. Doğumda bu oran yüzde 95 iken ne olur da bu oran bu kadar düşer?

Ayaklarımızın üzerinde dururken gün içerisinde eğer sıkça yürüyorsak onları hiç dinlendirmeden ve hatalı duruşlarla yürüyor olabiliriz. Doğru bir yürüyüşte ağırlığınızın her iki yanına da eşit şekilde dağılması gerekir. Tüm gün kocaman bedenimize oranla çok küçük kalan bu organlarımızı yeterince şımartmayı akıl edemeyiz.

Kilolarımız arttıkça ayaklarımıza dayanan yük miktarı da artar. Üstelik dar ayakkabılar içine onları acımasızca hapsederiz. Ayaklarımızın ağrımasını önemsemeyiz nasıl olsa geçer deyip unutuveririz. Oysa ayak sağlığımız tüm bedenimizin ve duruşumuzun hâkimiyetini kazandırır.

Yanlış adım atmaya başladığımızda belimiz, kalçamız, boyun ve sırtımız da hatalı açılarla ağrılara sebep olup daha sonraları da hareketlerimizin kısıtlanmasına kadar gidebiliyor.

Kişiye Özel Tabanlık Çözümü

Kişiye özel olarak hazırlanan ayak tabanlıklarında kişinin ayak yapılandırılmasına uygun formlar alınır. Bu tabanlıklar hazırlanmadan önce bir takım testler yapılır. Bunlar yürüme analizleri, ayak baropedografileri, denge testleridir. Bu testler ile iki ayak için birebir aynı formda kişiye özel ayak tabanlığı üretilir.

Kişiye Özel Tabanlık’lar Hangi Sorunlara Çaredir?

Ayak sağlığına özen gösteren herkesin ayak anatomisini çıkartıp kendine kişiye özel tabanlık yaptırması gerekir. Mevcut durumda yüksek kavis, diabetik ayak, düz tabanlık, romatizmal rahatsızlıklarda oluşan ayaklardaki deformiteler olarak sıralanabilir. Bu kişiler rahatsızlıklarının devamında yanlış basmanın da eklediği yük ile bel ve diz ağrılarını da çekmeye başlayacaklardır.

Kişiye özel ayak tabanlıkları düzenli spor yapan yürüyüşçüler ve koşucular için de  son derece rahatlatıcı bir çözümdür. Spor amaçlı yapılan ayak tabanlıkları yürüyüş veya koşu yapılan yerin yapısı, yürüyüş veya koşunun süresi, kişinin kaç kilo olduğu gibi detaylar bilinerek bunlara uygun olarak kişiye özel tabanlık tasarlanır. Tasarlanan bu kişiye özel tabanlık sizlerin daha rahat ve konforlu yürüyüşünüze destek olur.

ayak sagliginda en sik gorulen sorunlar duz tabanlik

Ayak Deformiteleri

Ayak tabanında iki tür deformasyon oluşur. Bunlardan ilki esnek deformite diğeri sert deformitedir. Esnek deformiteler düzeltilebilirlerse de sert deformitelerde durum kalıcı hale gelmiştir, her iki ayakta şekil farklılığı oluşmuştur. Bu deformiteler için ayak tabanlıkları özel olarak tasarlanır ve ayaklardaki yük dağılımının eşit şekilde yine doğru orana dönmesi için ayakkabı içerisinde gerekli ve sağlıklı birer araç olarak kullanılırlar. Deformitenin sertliğine ve esnekliğine bağlı olarak kişiye özel tabanlık da esnek veya sert olacaktır.

Yumuşak bir deformiteye sahip olan ayak tabanında kullanılacak olan ayak tabanlığı ayağın ilk günkü düzgün anatomik yapısına dönmesi için çalışacak bir araç gibi tasarlanır. Sert deformitelerde bir düzelme beklenemezse bile ayak tabanlarına dağılan yük miktarını eşit şekilde dağıtılması sağlanarak başka ağrıların ve hasarların oluşması önlenmiş olur. Kişiye Özel Tabanlık lar deformiteyi düzeltmek için değil bu deformiteden kaynaklanan şikayetlere çözüm olmak için tasarlanırlar.

Kişiye Özel Tabanlıklar ile ilgili videomuzu izlemek için tıklayın.

Kişiye özel tabanlık için modern ve uzman ekibimiz ile iletişime geçiniz.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir