Medikal Ayak Bakımı

Medikal Ayak Bakimi Medikal Ayak Bakimi Nasil Yapilir Medikal Ayak Bakimi Nedir

Medikal Ayak Bakımı

Medikal ayak bakımı, tıbbi pedikür uygulaması olarak tanımlanabilir. Bu işlem ayağın gereksinimlerine göre şekillenmektedir. Bu sebeple uygulanacak işlem kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Medikal ayak bakımı, ayak sağlığı konusunda uzman kişiler tarafından yapılması, podoloji amaçlı tasarlanmış cihazlardan destek alınması, cerrahi koşullarda, ağrısız ve steril ekipmanlarla yapılması noktalarında standart bir pedikür işleminden ayrılmaktadır. Medikal ayak bakımı, hem ayak sağlığını, hem de ayağın estetik görünümü korumaya yardımcıdır. Ayak bakımı ve sağlığı yaşam kalitesi için son derece önemlidir. Medikal ayak bakımı, ayaklar sağlıklıyken ya da ciddi boyutta olmayan sorunlar söz konusu olduğunda uygulanmakta ve bu sayede pek çok ayak sağlığı sorununun önüne geçilebilmektedir.

Medikal ayak bakımı, tırnak kesimi, tırnak dizaynı, batık tırnak tedavisi, tırnak mantarı tedavisi, deforme olmuş tırnak tedavisi ve bakımı, tırnak yüzeylerinin temizlenmesi, sertleşmiş derilerin ve nasırları giderilmesi, siğil tedavisi, hamilelik sürecinde ayak bakımı, diyabetik hastalarda ayak bakımı, çatlak topuk bakımı gibi pek çok uygulamayı kapsamaktadır.


Medikal ayak bakımı, sayesinde, pedikür sırasında yapılan yanlış uygulamalardan ve steril olmayan koşullardan doğan batık tırnak batması , ayak mantarı gibi sorunların önüne geçilebilmektedir. Medikal ayak bakımı sırasında tırnak kenarlarındaki etler kesilmediği ya da herhangi başka bir kesim işlemi yapılmadığı için enfeksiyon riskinden söz edilemez. Diyabetik hastaların ayaklarında his kaybı yaşanabilmektedir ve acıyı hissetmeleri sağlıklı dolaşıma sahip bir bireye göre zorlaşmaktadır. Bu nedenle diyabetli ayaklar için kesici ve sivri uçlu aletlerin yerine özel cihazlardan yardım alınmaktadır. Medikal ayak bakımının, bu noktada özel durumu olan kişiler için avantaj sağlayan bir uygulamalar bütünü olduğunu söylemek de mümkündür.
Düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırmanın yanı sıra; kişilerin ayak sağlığı için alabileceği önlemler de mevcuttur. Günlük bakım ve temizlik ile pek çok ayak sağlığını kapının dışında tutmak mümkündür. Ayakların her gün ılık suyla yıkanması ve yıkandıktan sonra nemli kalmaması, dikkatle ve özenle kurulanması, ayak tırnaklarının düz, köşeleri yuvarlak olacak şekilde kesilmesi, dar çorapların ve ayakkabıların, sivri burunlu, yüksek topuklu ve konforsuz ayakkabıların tercih edilmemesi, ayaklar için özel olarak üretilmiş bakım ve nemlendirici kremlerin kullanılması, ayak sağlığının korunması için alınabilecek önlemlerden bazılarıdır.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir