Daha İyi Yöntem, En İyi Sonuç

Küçük kesiler nedeniyle, minimal invaziv bunyonektomi daha az yan etkiye, daha hızlı iyileşmeye ve daha üstün kozmetik sonuçlara sahiptir. Açık tekniği uyguladığım hastalarımla karşılaştırdığımda, minimal invaziv prosedürü uygulayanların daha az ağrı kesici ilaç kullandıklarını, daha iyi ayak başparmağı hareket açıklığına sahip olduklarını, prosedürden sonra iyileştiklerini ve standart ayakkabıları yarı sürede giyebildiklerini gördüm.

Sık Sorulan Sorular

Bunyonlar için minimal invaziv cerrahi nasıl çalışır?

Minimal invaziv bunyon cerrahisinde kemik testere yerine bir çapakla kesilir. Bu, geleneksel prosedürlerde sıklıkla kullanılan uzun kesiler yerine, kesilerin “perkütan olarak” veya ayak derisinden yapılan küçük kesiler yoluyla yapılmasını sağlar.

Büyük kesilerden kaçınarak daha az yumuşak doku (deri, kas, eklem kapsülü vb.) zarar gördüğünden, ayak daha hızlı ve daha az ağrılı bir şekilde iyileşir. Sonuç olarak, hemen ağırlık taşımak ve normal aktivite seviyelerine dönmek ve kemik onarımını daha hızlı yapmak mümkündür.

dr mugrabi sss banner

Bir hastanın bunyonunun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, iki minimal invaziv teknikten birini kullanarak tedavi edebilirim:

  • Hafif ve orta dereceli bunyonlar için PECA veya Perkütan Chevron Akin tedavisini kullanıyorum. Hizalama düzeltmesini sağlamak için, ayak başparmağı kemiği ve birinci metatarsal kemik kesilmeli ve yeniden konumlandırılmalıdır.
  • Bu yaklaşımda bunyonu her üç düzlemde de (rotasyon dahil) tedavi edebiliyoruz. Bu tür bir düzeltme için normal ameliyatlarda kullanılan; büyük bir kesi, testere ve büyük plakaların kullanılmasına ihtiyaç olmuyor. Kullanılan özel aletlerin yardımı ile vidaları daha küçük deliklerden yerleştirebiliyoruz. Bu prosedürün ana amacı; çok daha az ağrı, daha iyi bir estetik sonucun ortaya çıkmasını sağlamak ve özellikle profesyonel alaka ayağını kullanmasını gerektiren kişilerde işe dönüş süresini azaltmaktır.

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçerek, Minival İnvaziv için detaylı bilgi alabilirsiniz.