Nasır Problemleri Nedir?

nasır problemleri nedir?

Nasır Problemleri

Nasırlar, baskı ve sürtünmeye bağlı olarak gelişen deri kalınlaşmalarıdır. Bireylerin ayakta kalmalarını hatta yürümelerini zorlaştıran nasır, tedavi edilmediğinde ayak yüzeyinde daha büyük sertliklere neden olabildiği gibi bireylerin büyük acı çekmesine de neden olabilmektedir.

Genel olarak derinin en üst kısmının sertleşmesi ve daha sonrasında alt kısımlara yayılması ile birlikte ortaya çıkan nasır probleminde, zaman içerisinde akıntı ve mantar problemleri de görülebilmektedir.

Parmak arası, topuk, ayak kenarı gibi birbirinden farklı yerlerde çıkabilen nasırların birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. ayaklarda daha yaygın olarak görülen nasır problemleri, gün içerisinde ağır iş yapmak zorunda kalan ve ellerini kullanan bireylerin ellerinde de görülebilmektedir.

nasır problemleri nedir?
  • Nasır Problemlerinin Nedenleri:
  • Yanlış ayakkabı seçimi
  • Ayak deformasyonları: Nasır tedavisinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri nasırın oluşum sebebinin ortopedik bir problemden kaynaklı olmasıdır. Bu gibi durumlarda podolojik bakıma ek olarak ortopedik probleme yönelik bir tedavi yapılması gerekebilir.
  • Kilo Artışı
 

Nasır Problemlerinin Teşhis Ve Tedavisi

Nasır şikayeti olan bireylerde öncelikle ilgili hekim tarafından bir teşhis konulması gerekmektedir, çünkü nasır gibi görünen deri kalınlaşmalarının altında farklı dermatolojik problemler yatabilir. Zaman içerisinde oluşan nasır; zor tedavi edilen, tedavi sürecinde özen isteyen bir hastalık türü olduğu için dikkat edilmesinde fayda bulunmaktadır. Nasır tedavisinde; kalınlaşmış olan bölge düzenli olarak podolog tarafından uygun ekipmanlar ile temizlenir. Aynı zamanda hastaların evde nasır yumuşatıcı kremler kullanması gerekebilir. Buna ek olarak ise eğer problem ayakta ise ayakkabının doğru seçilmesi nasırın zaman içerisinde ortadan kalkmasına da yardımcı olabilmektedir.

Evde Nasır Tedavisi

Nasır tedavisinde evde tedavinin önemi son derece yüksektir. Genel olarak gün içerisinde yıpranan ve nasırlı bölgesi daha da artan el ve ayak bakımlarına, evde düzenli olarak dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Bu noktada her akşam nasırlı bölge nemlendirilmelidir. Nemlendirildikten sonra düzenli masaj yapılması, bölgenin kan dolaşımının artmasına, nasıl görünümünün azalmasına yardımcı olacaktır. Nasırlı bölgenin evde tedavisi noktasında uygulanması gereken bir diğer adım ise, problem oluşan bölgeye silikon bir pet konulmasıdır.

Nasır pedi olarak da adlandırılan bu tür tedavi edici yöntemler, özellikle ayakta oluşan nasırların kendini tedavi etmesine ve yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Bilindiği üzere nasır, kolay tedavi edilebilen bir sağlık problemi değildir. Düzenli olarak zaman içerisinde geçmesini beklemekte fayda bulunmaktadır. Belirtilen uygulamalara ek olarak nasıra yol açan enfeksiyonun artmaması adına nasırlı bölgenin nemli tutulmaması son derece önem taşımaktadır. Kuru ve orta sıcaklıkta tedavi etmek en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir. Aynı zamanda medikal ayak bakımını da tercih edebilirsiniz.

Nasır Problemleri ile ilgili videomuzu izlemek için tıklayın.

Nasır problemlerinde doğru tedavi ve çözüm için modern ve uzman kadromuz ile iletişime geçin

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir