Neden Topuğum Ağrıyor?

topuk dikeni nedir

Topuk Ağrısı Sebepleri

Hastalarımın bana en çok sorduğu şey “Neden topuğum ağrıyor?” sorusudur.

Bunun birçok sebebi olabileceği gibi biz ayak ve ayak bileği doktorları bu konuyu genel olarak dört sınıfta değerlendiririz. Topuk dikeni, Aşil Tendonu Enfeksiyonu, Bursit ve Sinir Ağrısı. Sorunun tam olarak doğru teşhisi için ağrının tam olarak nerede olduğuna ve ayağın mekanik hareketinin ağrıdan nasıl etkilediğine bakılmalıdır.

Aşil Tendonu Enfeksiyonu

Aşil tendonu enfeksiyonu da bu ağrıya sebep olabilmektedir. Basketbol ve tenis gibi yüksek çarpma etkisine sahip spor türleriyle meşgul olan sporcu hastalarda “aşırı kullanıma” bağlı olarak sıklıkla görülmektedir. Aşil tendonunu zorlayan ani hızlanma ve art arta yapılan hareketler tendonda ani bir gerilmeye neden olur ve tendon içerisinde mikro yaralanmalara yol açar. Aşil tendonu enfeksiyonunu tedavi etmek için genellikle ayak yürüyüş botu veya alçı kullanılarak sabitlenir, ayrıca fizik tedavi, ortotik araçlar ve buz da tendon tedavisine yardımcı olan uygulamalardır. Tendon hasarı fazla olduğunda veya ameliyatsız yöntemler işe yaramadığında ameliyat gerekebilir.

Topuk Agrisi Gorsel 3 scaled

Topuk Dikeni

Ağrı şikayetlerinizin en yaygın nedenlerinden biri olan topuk dikeni, topuktan ayak parmaklarına kadar uzanan bağ dokunun iltihaplanmasıdır. Hastada bu rahatsızlık bulunduğunda, bu bağ doku önce tahriş olur sonra da iltihaplanarak topuk ağrısına veya ayak kemerinde ağrıya neden olur. Sebeplerden yalnızca bir tanesi olan bu sorun, ayağın çalışma şeklindeki mekanik sorunlara işaret eden bir ağrıdır.

Genellikle germe egzersizi; dinlenme; ayak tabanı ve ayakkabı değişiklikleri; ortotik araçlar; gece splinti ve enjeksiyon tedavisi gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebilmekteyiz. Birçok hasta bu koruyucu tedavilere yanıt verirken, bazı hastalarda sorunun düzeltilmesi için ameliyat gerekli olabilmektedir.

Bursit

Ağrının sıklıkla görülen bir başka sebebi de bursit denilen topuk yağ yastığı travmasıdır. Topuk içerisindeki küçük sıvı dolu kesenin iltihaplanarak, topuktaki yağ yastığında kızarıklığa ve şişliğe yani bursite sebep olmaktadır. Ayağın arka bölümünü sürtünmelere karşı koruyan bu yağ yastığında tekrarlayan hareketlerden dolayı enfeksiyon meydan gelir veya ayakkabıdan dolayı tahriş olur. Bursit en fazla topuk ve ayak parmaklarını etkilemektedir. Bursit tedavisi dinlenme, buz ve enfeksiyon önleyici ilaç tedavisi, ayak tabanı kullanımı ile enfeksiyonu ve ağrıyı önlemek için kortikosteroid enjeksiyon uygulamalarını içermektedir. Bu koruyucu metotlar ağrıyı dindirmede yeterli olmadığında ameliyat gerekebilir.

Sinir Ağrısı

Son olarak, bu ağrının daha nadir görülen bir sebebi de sinir ağrısıdır. Ağrı sinirlerle ilgili olduğunda daha çok yanma veya elektrik şoku hissi veren ve genellikle de ayak parmaklarına doğru yayılan bir ağrı şeklindedir. Hastalar çoğu zaman bana topuklarının “yandığını” söylerler.

Bu sinir ağrısına yardımcı olabilecek ilaçlar vardır, ancak bu durumda ağrıya neden olan sıkışmış sinirin açılması için bir sinir dekompresyon ameliyatına ihtiyaç duyulur. Bu hastalar çoğu zaman doğru tedavi için ayak ve ayak bileği doktorunu ziyaret etmeden önce birkaç yanlış tanıya kapılma eğilimindedir.

topuk ağrısı nedir?

Topuk ağrınızın nedeni hangisi olursa olsun, ben her zaman hastalarıma doğru bir teşhis için bir ayak ve ayak bileği doktoruna görünmelerini tavsiye ediyorum. Uzmanlığımızın özellikle ayak ve ayak bileği alanında olması ve sadece bu alana özel aldığımız eğitim hastalarımızı rahatsız eden şeyi doğru bir şekilde tespit etmemizi ve onlara en etkili tedaviyi sunmamızı sağlıyor.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir