Okul Başlarken Ayakkabı Alışverişi için Öneriler

okula başlayan çocuklarda ayakkabı

Okula Başlayacak Çocuklarda Ayak Problemlerine Dikkat!

Yeni bir okul döneminin başlamasıyla kesin olan iki şey vardır: yeni kıyafetler ve yeni ayakkabılar. Geçmişin aksine, bugün raflarda her çeşitten şık ve her bedene uygun ayakkabılar bulunmakta. Bu yüzden, ebeveynlerin ayakkabı alırken birçok şeye dikkat etmeleri gerekiyor. Ayağa iyi oturmayan ve yıpranmış ayakkabılardan kaynaklı ayak sorunlarını en aza indirmek ve ayakkabı seçmeyi kolaylaştırmak için bir dizi faydalı tavsiye veriyoruz.

Ayakkabılar Ayağa Uygun Seçilmelidir

Çocuğunuzun ayakları altı ayda içerisinde bir numara kadar büyüyebilir, bu nedenle ayakkabı alırken büyümeyi hesaba katmanız gereklidir. Fakat bu, ayağın ayakkabı içerisinde kayarak ayak parmaklarına daha fazla basınç uygulayacağı çok büyük bir ayakkabı almanız gerektiği anlamına gelmez. Ayak ve ayak bileği doktorları ayakkabının ucu ile başparmağın ucu arasında bir parmak kadar genişliği uygun bir büyüklük olarak tanımlıyorlar.

Sıkı ayakkabılar, çocuğunuzun ayak parmaklarında siğil ve nasırlara, topuk arkasındaki kabarcıklara veya daha da kötüleşerek, iltihaplı tırnak batmasına neden olabilir.

çocuklarda spor yaralanmalarına çözüm

Ağrı, kızarıklık ve sulanma tırnak batmasından kaynaklı iltihap belirtileridir.  Eğer bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, ayak ve ayak bileği doktorundan randevu alarak batan tırnağın muayenehanede basit bir işlemle çıkartılmasını sağlayın.

Yıpranan Ayakkabılar

Ayakkabılar zamanla şok absorbe etme kabiliyetini kaybeder, bu yüzden hem yeni hem de eski ayakkabıları tampon özelliği ve ayak kemeri desteği açısından inceleyin. Ayak ve ayak bileği doktorları, yıpranmış ayakkabıların topuk ağrısı, aşil tendonu iltihabı ve hatta bilek burkulması ve kırık riskini arttırabileceği konusunda uyarıyor. Tabanı yıpranan ve aşınan ayakkabıları değiştirin. Ayakkabı alırken, parmakların kolayca esnetilebildiğinden emin olun ve ayakkabı tabanının ortasında bükülme oluşup oluşmadığını kontrol edin.

Çocuklarda Düztaban

Düztaban olan çocukların parmak kısmı geniş, ayak kemeri desteği ve şok emme özelliği maksimum olan bir ayakkabıya ihtiyaçları vardır. Satın alınacak en iyi ayakkabı, gerektiğinde ortez tabanlık koymak için yeterince derin olan ve bağcıklı, oxford tipi ayakkabılardır.,

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir