Ön Diz Ağrısı Nedir?

Ön diz ağrısı nedir?

Ön Diz Ağrısı Nedir?

Diz eklemi denildiğinde akla gelecek olan akla yük taşıyan tıbia-femur kemikleri arasında bulunan ana eklemdir. Genelde diz yakınmalarınızın temelini teşkil ederler.

Koşu yapanlar, atlama yapanlar, bisikletçiler vb. dizi kıvrık şekilde bacağa baskı uygulanan sporlarda diz kapağında aşırı bir yükleme meydana gelir. Bu fazla yüklenmenin diz kapağının hemen altında bulunan kıkırdak ve altında bulunan kemiğe aşırı yüklenme sonucunda ağrı meydana gelir. Ancak sayılan bu bulguların meydana gelmesi için sporla ilgileniyor olmanız gerekmez. Ev hanımları ve ofis işi yapanlar dahil olmak üzere geniş bir alanda bu tür ön diz ağrısı şikayetleri görülür.

Ön Diz Ağrısı Belirtileri

 • Diz bükülü pozisyondayken uzun bir müddet oturulduğunda ağrı olur.
 • Diz çöküldüğü durumlarda
 • Çömelip kalkıldığında
 • Merdiven inip çıkarken

Ön Diz Ağrısı Nedenleri

Diz karışık yapısı nedeniyle çok hassastır. Ön diz ağrısı şikayetiniz var ise, bu durumu tetikleyen birden fazla etken mevcuttur. Diz kapağının altında bulunan femur kemiğinin eklem yüzeyiyle ilişkisi;

dizdeki kıkırdak problemleri nelerdir?
 • Diz kapağının dışa dönük
 • Yarı çıkık, çıkık ve yüksekte olması.
 • Bu gibi durumlarda diz yükünün tamamının diz kapağındaki ufak bir bölgeye yüklenmesine sebep olur, buradaki kıkırdağın yapısının bozulmasına sebep olur.
 • Yapısal bacak aksı bozukluğu
 • Medikal plaka bandı diz içindeki normal eklem katlantısından kalınlaşarak diz büküldüğünde ağrı yapmasıdır.
 • Aşırı antrenman yapma ya da aşırı yüklenme
 • Bacak adalelerinde dengesizlik ve zayıflık
 • Düz tabanlık

Ön Diz Ağrısı Tanısı

Günün birinde yukarıda sayılan durumlarda ağrılarınız baş gösterirse sebep olan aktiviteleri yapmamaya özen gösterin.Dinlendikten sonra,hafif bir ağrı kesici alıp buz kompresi uygulayın.Birkaç gün sonrasında da aynı şikayetleriniz var ise dizle ilgili deneyimli bir ortopedist ile görüşün.

Ön Diz Ağrısı Tedavisi

Ön diz ağrısı durumuna göre şekillendirilir. Yaralanma tendon, aşırı yüklenme ve antrenman sebepli diz ağrıları ilk önce Rıce protokolü’’dinlenme-buz-elastik bandaj-yukarıda tutma’’gibi yöntemler uygulanır.

Sonrasında uygulanan egzersiz, germe, fizyoterapiyle esnetme, çabukluk, kuvvetlendirme, koordinasyon tedavi yöntemleri uygulanır.

Çalışmalar eski haline gelene kadar devam eder. Ayrıca egzersizlere devam etmek nüksleri engeller. Konuyla alakalı doktorunuzla iletişim halinde olmanız gereklidir. Uygulanan cerrahi tedavi yöntemlerinin yeri oldukça sınırlıdır.

Diz kapağı pozisyon bozukluğuna göre ön diz ağrılarının oldukça uzun ve zorlu aşamaları mevcuttur.

İlk olarak uygulanacak tedavi, fizyoterapi ve egzersizlerdir

Burada klişe fizik tedavilerinin dışında bir fizyoterapi uygulanır.

Ön diz adalelerinin iç kısımlarında elektroterapi, egzersizle güçlendirilirken, diz kapağının hareket edebilmesi için yönlendirme yapılır. Fizyoterapi sayesinde %50’lere ulaşan bir başarı elde edilir.

3 ay boyunca fizyoterapiye yanıt vermeyen hastalara ise, 2 çeşit tedavi yöntemi sunulur. Bunlar; artroskobik cerrahisi ve yönlendirme cerrahisidir.

Ön Diz Ağrısı ‘ndan Korunma

Ön diz ağrılarınızdan kurtulmanız için günlük uygulamanız gereken bir takım aktiviteler vardır.

Bunlar;

Formunuzu korumaya dikkat edin, Vücut kondisyonunuzu korumaya özen gösterin. Aşırı kilolarınızdan kurtulun ki dize aşırı yük binmesini engelleyin. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir ve başlamadan önce 5 dakika ısınma hareketleri yapın. Bunun için uygun ayakkabılarda spor yapmanızı kolaylaştırır. Germe egzersizleriyle başlayın. Diz kaslarını sıkılaştırmak için germe egzersizleri yapın.

Ön Diz Ağrısı ile ilgili videomuzu izlemek için tıklayın.

Ön Diz Ağrısı ile ilgili modern ve uzman ekibimizle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir