Dinlen, Buz Koy, Koltuk Değneğiyle Destekle, Yukarıda Tut

Halı saha maçı sırasında yaralanan­lara yönelik özel bir formül olduğunu söyleyen Dr. Selim Muğrabi, bu formülü herkesin aklında tutması gerektiğini belirtiyor. Hangi şartta olursa olsun eğer burkulma yaşandıysa, DBKY olarak kısaltılan; “Dinlen, buz koy, koltuk değneğiyle destekle ve yukarıda tut!” şeklinde açıkla­nan formül kanamayı engelliyor. Kana­manın engellenmesi halinde burkulma yaşayan kişi 1 hafta sonra işinin başına dönüyor. Şişme dokunun genişlemesi anlamına geliyor ve bu sorun ancak 3-4 ayda geriliyor. Formülün hedefinin şişliği engellemek olduğu belirtiliyor.

  • Halı saha maçlarında bağ kopması durumuyla nadir karşılaşılıyor. Problemin tendon olması durumunda sorun çok daha büyük oluyor ve kopması cerrahi müdahale gerektiriyor.
  • Kas ya da bağ yırtılması kendini 4-6 hafta içinde tedavi ediyor.
  • Bağ zedelenmesi, bağ yırtığı, damar damar üstüne binmesi diye tabir edilen sıkıntılarda, zarar gören bölüm aşırı gerilmiş hale geliyor. Tekrarlayan ayak bileği burkulması, yorulma ve ağrıya neden oluyor. Bu kişilerin bu sorun nedeniyle fizik tedavi görmeleri gerekiyor.
  • Maça çıkmadan önce ayağın sarılması çok doğru görülmüyor. Çünkü ayaktaki bağ çalışmadığı için genellikle dışarıdan sararak destek veriliyor. Bandaj yapıldığında sporla birlikte güçlenme olasılığı olan bağ daha da tembelleşip zayıflıyor. O kas ya da bağı evde bile yapılabilecek basit egzersizlerle güçlendirmek gerekiyor.
  • Bağ yırtığı teşhisi konulduğu anda bağın görevini yerine getirmediği anlaşılıyor. Bu durumda vakaya evde yapılacak egzersizlerden fizik tedaviye uzanan çözüm önerileri sunulması gerekiyor.

Bu sorunda ayağın 4-6 hafta kullanılmaması ihtiyacı doğuyor. Bu hastaların o dönemde sadece yüzebildiklerine dikkat çekiliyor. Hastaların 2 haftadan sonra ağrı ortadan kalktığında “Tedavi oldum” düşünceleri doğru bulunmayıp tekrar halı sahaya çıkmaya kalkmaları halinde süreç başa dönüyor.

Halı Sahaya Uygun Ayakkabı Alınmalı

Op. Dr. Selim Muğrabi germe egzersizlerin önemine dikkat çekiyor ve “Hangi spor yapılırsa yapılsın bu egzersizler ihmal edilmemeli” diyor.Halı sahaya uygun ayakkabı alınması öneriliyor.
Yapılacak spor ile ilgili hazırlıkların öğrenilmesi büyük yarar sağlıyor. Bunun yanında 5-6 dakika koşma, kardiyo çalışma ve benzeri egzersizleri de rutine eklemek gerekiyor.