BUNYONLAR VE TEDAVİSİ

Bunyon, ayak başparmağının kenarındaki şekil bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan görme bozukluğuna verilen isimdir. Bunyon deformitesi genellikle ailesel yatkınlık, kötü kalitede ayakkabı giymek, kilo ve hastanın ayağındaki düz tabanlık ya da yüksek kavis gibi sorunlar sonucunda ortaya çıkar.

Bunyonlara yol açan nedenler şunlardır; düz taban olmak, yüksek kavisli ayak yapısı, genetik alt yapı rahatsızlıkları, kilo problemi, romatizmal hastalıklar ve yumuşak doku problemlerinde bunyonlar kendilerini gösterebilir.

Bunyonlarda ağrı gelişmesi durumunda cerrahi tedavi uygulamaktayız. Ağrılı ayaklarda özellikle ayakkabı giymenin zorlaştığı, hastalarda günlük aktivite süresinin azaldığı, serçe parmak deformitelerinin belirginleştiği sinir problemlerinin olduğu durumlarda cerrahi tedaviyi tercih ediyoruz.

Tüm bunyonlarda cerrahi tedaviye gerek yoktur. Özellikle ağrısız bunyonların tedavisinde cerrahi tedavinin yeri yoktur. Genellikle ayakkabı giymekle ortaya çıkan ağrı probleminde ve şekil bozukluklarında bunyonları cerrahi olarak tedavi ediyoruz.

Bunyon tedavisi yaparken genellikle ayakta aynı anda var olan diğer tüm sorunları da aynı seansta çözmeye gayret ediyoruz. Bu yüzden çekiç parmak problemlerini ve bunionette problemlerini aynı seansta çözmeye çalışıyoruz.

Bunyon problemlerinde vakaların çoğunda iki taraflı ameliyat yapıyoruz. Çünkü ameliyat sırasında vakaların çoğunda ameliyattan hemen sonra üzerine basmanıza izin veriyoruz. Ancak çok ileri vakalarda yapılan bazı spesifik ameliyatlarda hastaların yere basmasına izin vermediğimiz bir süreç var. Bu tip ameliyatların tek tek yapılmasını tercih ediyoruz ama yukarıda da belirttiğim gibi hastaların %80-90’ında ameliyatları çift taraflı yapıyoruz.

PROSEDÜR

Bu ameliyat genellikle sigorta şirketleri tarafından kabul edilmektedir, ancak sigorta şirketlerinin özelliklerine bağlı olarak ailevi nedenler veya genetik yatkınlık nedeniyle bu ameliyatı kabul etmeyen sigorta şirketleri de vardır. hastalarımızla ameliyata başlamadan önce genellikle sigortalardan bir ön onay alır, sigortanın karşılayıp karşılamadığını vurgular ve öğreniriz.

Ameliyat sonrası dönemde hemşirelerimize, fizyoterapistlerimize ve hasta danışmanlarımıza whatsapp üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Günün 24 saati açık olan telefonlarımızdan bize ulaşmanız sorun olmayacaktır.

Ameliyat öncesi ve sonrası transferler için Türkiye’ye geldiğiniz andan itibaren profesyonel hizmet veren gruplar tarafından takip edileceksiniz. Havaalanı, otel ve hastane transferleri sırasında birlikte çalıştığımız turizm şirketi ve onlara eşlik eden tercümanlardan destek alacaksınız. Bu kişiler tarafından özellikle otel, havaalanı transferleriniz ve hastaneye transferleriniz sırasında sağlık danışmanlarımız tarafından hizmet almanız sağlanacaktır.

Aslında bu sorunun cevabı yazdığımız formda mevcut. Biz hastalara yedi günlük bir paket sunuyoruz. Bu paketin ilk iki gününde hastalar İstanbul’a geldiklerinde otelde kalıyorlar ve ameliyat öncesi hazırlıklarını tamamlıyorlar. Daha sonraki süreçte üç gece hastanede kalıyorlar, son iki geceyi otellerinde geçiriyorlar ve biz yedinci günün sonunda onları uğurlayıp ülkelerine geri gönderiyoruz.

Ameliyat sonrası beşinci gün Türkiye’de toplamda yedinci gün hastalarımızın ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.

Hastanede hastalarımıza ameliyat sonrası ilk üç gün evde yapacakları egzersizler, evde bakım süreci ve üçüncü haftanın sonuna kadar uyacakları kurallar hakkında bilgi veriliyor. Üçüncü haftanın sonundan itibaren dördüncü ayın sonuna kadar her üç haftada bir hastalarımızla online görüşmeler yaparak takiplerinin gidişatını konuşacağız. Hastalarımızı online sistem üzerinden verilen randevularla takip edeceğiz.

CERRAHİ

Klasik olarak karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, akciğer röntgeni, EKG ameliyat öncesi yapılacak testler arasındadır. Belirli bir rahatsızlığınız varsa, o rahatsızlığa özel olarak yapılan testler de eklenecektir. Örneğin şeker hastasıysanız, şeker hastalığınızla ilgili olarak kan şekeri düzeyinize ilişkin testler yapılacaktır.

Yapılacak anestezi türüne anestezi uzmanları ile görüştükten sonra karar veriyoruz. Anestezi uzmanı sizi muayene edip tetkiklerinizi değerlendirdikten sonra genel anestezi, epidural veya spinal anestezi ya da blok anesteziden hangisini tercih ettiğini sizinle paylaşıyor ve buna göre yol çiziyoruz.

Ameliyatımız tek taraflı ise yaklaşık 1-1,5 saat, iki taraflı ise yaklaşık 3 saat sürecektir.

Ameliyat sırasında kullanılacak tüm malzemeler dünya standartlarında malzemelerdir. Kullandığımız malzemelerin tamamı Avrupa ve Amerika’da bilinen ortopedi firmalarının malzemeleridir. En yüksek standartlarda malzemeler kullanıyoruz.

Hastanede kalış süreniz üç gecedir. Bu üç günlük hastanede kalış süresince ağrınızın kontrolü, yara bakımınız ve evde yapacağınız egzersizler hakkında genel bilgiler verilecektir.

Ameliyattan sonra geri dönen bir bunyon, hastanın yaşamı boyunca kabaca %10’luk bir nüks oranına sahiptir. İnsanların çoğu küçük bir bunyon nüksüne katlanabilmektedir. Sorun yaratan ve ek ameliyat gerektiren önemli bunyon nüksleri önemli ölçüde daha az sıklıktadır. Ameliyat sırasında bunyon tamamen onarılmazsa veya yanlış bunyon tekniği uygulanırsa, nüks meydana gelebilir. Hastalar ameliyat sonrası talimatlara uygun şekilde uymazlarsa da bu durum ortaya çıkabilir. Çok daha az sıklıkla görülmesine rağmen, aşırı düzeltme veya “halluks varus” hala bir endişe kaynağıdır. İkinci bir ameliyat ihtiyacı aşırı düzeltme veya nüks (revizyon ameliyatı) nedeniyle olabilir.

Bunyonların kalıtsal yapısı nedeniyle, çeşitli tıbbi rahatsızlıklar kişinin tekrarlayan bunyon riskini artırabilir. Doku esnekliğini veya hipermobiliteyi artıran herhangi bir hastalık nüks nedeni olabilir. Kemikler doğru şekilde iyileşmezse bunyon geri dönebilir. Mümkün olduğunda, bunyon düzeltmenizi sürdürmek için rahat ayakkabılar kullanın.

MINIMAL INVAZIV

Bunu yalnızca ayağınızın fiziksel muayenesi belirleyebilir. Ayakta dururken sizi izlemek ve ayağınızın ağırlık taşıyan röntgenlerini incelemek de dahil olmak üzere Ciddi deformiteniz cerrahi tedavi gerektiren diğer ayak sorunlarıyla bağlantılıysa daha karmaşık, açık bir ameliyat gerekebilir. Hangi prosedürün sizin için en iyisi olduğunu belirlemek için en iyisi ortopedik ayak ve ayak bileği cerrahınıza danışmaktır.

Hastalar herhangi bir ayak ameliyatını takip eden ilk 2 hafta boyunca istirahat etmeli ve aktiviteden kaçınmalıdır. Genellikle ameliyat bölgesinin ikinci haftada zamanın %50’sinde ve ilk haftada zamanın %80’inde yükseltilmesi tavsiye edilir. Geçirdiğiniz onarım türüne bağlı olarak ya 24 saat sonra (PECA ameliyatı için) ya da iki ila dört hafta sonra ayağınıza ağırlık vermenize izin verilecektir. Çoğu hasta işten en az iki hafta izin alır, evden çalışmadıkları sürece araba veya toplu taşıma ile gidip gelmeleri gerekiyorsa daha uzun süre izin alırlar.

Açık veya minimal invaziv ameliyat geçirmeniz, tamamen iyileşmenizin ne kadar süreceğini büyük ölçüde etkileyecektir. Minimal invaziv ameliyat geçiren hastalar tipik olarak PECA tedavisini takiben altı ila sekiz hafta sonra normal ayakkabılarla yürüyebilirler. Bundan sonra, egzersiz hastanın tolerans seviyesine yükseltilir. On iki haftalık bir süre boyunca koşmak ve zıplamak yasaktır, ancak bisiklete binme, spinning, yürüyüş ve yüzmeye hastanın yapabildiği ölçüde izin verilir.

Ameliyattan sonra, yaklaşık altı hafta boyunca benzersiz ameliyat sonrası ayakkabısını giyeceksiniz. Şişlik ve rahatlık seviyenize bağlı olarak, genellikle altı hafta sonra normal spor ayakkabı giymeye başlayabilirsiniz. Ameliyattan üç ay sonra, hastaların çoğu tüm spor ayakkabı ve botların yanı sıra düz, rahat ayakkabılar da giyebilir. Ameliyattan sonra hastalar altı ila on iki ay boyunca bir miktar ödeme maruz kalabilir ve bu da yüksek kaliteli ayakkabıların giyilmesini zorlaştırabilir.
Normal ayakkabı giymek için gereken süre kişiye ve ayağın çekiç parmak düzeltmesi gibi ek bir ameliyat geçirip geçirmediğine bağlı olarak değişebilir. Genellikle ameliyattan 10 ila 12 hafta sonra normal spor ayakkabı giyebilirsiniz. Bu noktadan sonra, aktivite seviyenizi tolere ettiğiniz şekilde yükseltebilirsiniz.

Çoğu insan bunyon ameliyatından gerçekten memnun kalmaktadır. Hastanın ameliyat sonrası yönergelere uygun şekilde uyması koşuluyla sonuçlar mükemmeldir. Yine de bunyon ameliyatı tehlikesiz değildir. Herhangi bir kemik ameliyatı sonrası kemik iyileşmesinin gecikmesi sorunu görülebilir ancak bu nadir bir durumdur. Kendilerini çok hızlı bir şekilde aşırı zorlayan (tıbbi tavsiyeye aykırı olarak) veya kemik iyileşmesini engelleyebilecek sağlık sorunları olan hastaların bu riski yaşama riski daha yüksektir. Tedaviden sonra kesilerin yakınında bir miktar uyuşukluk hissedilebilir. Bu genellikle üç ila altı ay sonra kaybolur. Nadiren devam edebilir. Kanama, kan pıhtılaşması ve anestezi ile ilgili endişeler diğer nadir sorunlardır. Her türlü bunyon tedavisi nüksle sonuçlanabilir; bunyon düzeltilmesi için minimal invaziv cerrahi uygulanan hastalarda bu riskin daha yüksek olduğu bilinmemektedir.

İYİLEŞME SÜRECİ

Ameliyat sonrası ayağınızın ilk görüntüsü hafif şiş bir görüntü olacaktır. Ayak parmaklarınız yaklaşık 2-3 hafta boyunca normalden biraz daha kalın ve şiş görünecektir. Üçüncü haftanın sonunda ayak parmaklarınız normal bir görünüme kavuşacak ve kabaca altıncı haftanın sonunda ameliyattan önce planladıkları şekle ulaşmış olacaklardır.

Bu ameliyattan sonra ayağınızın alt tarafında yaklaşık 4 cm’lik bir iz kalacaktır. bu iz son derece ince bir izdir. eldeki avuç içi izlerinden daha silik ince bir iz kalacaktır. Eğer ameliyatınızı kapalı yöntemle yapmamız uygun olursa, ayağınız buna izin veriyorsa, teknik olarak ayağınızda çok küçük birkaç dikiş dışında başka bir iz kalmayacaktır.

Ameliyattan sonraki iki gün içinde ağrı hissetmeniz muhtemeldir. Bu nedenle hastanede kaldığınız ilk 48 saat içinde ciddi bir ağrı kesici tedavi alacaksınız. Hastanede kalmanızın en önemli nedeni ağrınızın hissedilmesini önlemek olacaktır. Genellikle ikinci günden sonra ağrı çok düşük bir seviyeye inerek parasetamol gibi basit ilaçlarla takip edilebilecek düzeye iner, özellikle operasyonun beşinci gününden sonra ağrı seviyesi hiçbir ilaç kullanılmayacak düzeye iner.

Bu işlemden sonra herhangi bir fizyoterapiye ihtiyaç olmayacaktır. Kabaca ameliyatın onuncu gününden sonra başlamanız gereken bazı egzersizler olacaktır. Altıncı haftanın sonuna kadar yapacağınız egzersizler ile ayak parmak hareketleriniz eski haline dönecektir.

Ameliyatın üçüncü haftasından sonra günlük aktivitelerinizin %50’sini yapmanıza izin veriyoruz. Altıncı haftadan sonra araba kullanma, egzersiz yapma ve uzun süre ayakta durma ile ilgili aktiviteleri yapmanıza izin veriyoruz.

Hastalarımızın ameliyattan altı hafta sonra araç kullanmalarına izin veriyoruz.

Ameliyattan sonra eğer oturarak yaptığınız masa başı işinde çalışan biriyseniz dördüncü haftadan sonra işinize dönebilirsiniz. İş rutininiz sırasında ayakta duruyorsanız veya işiniz 6-8 saat ayakta durmayı gerektiriyorsa altıncı haftadan sonra işe dönmenize izin veriyoruz.

Ameliyatın dördüncü haftası civarında spor ayakkabıya geçiyoruz. Dördüncü ayın sonuna kadar spor ayakkabıyla geçirdiğimiz bir süre var. Dört ile altı ay arasında sistematik olarak günlük kadın ayakkabılarını belli bir sırayla denemeye başlıyoruz.

Ameliyattan sonra ayak başparmağınızda herhangi bir hareket kısıtlaması olmayacaktır. Parmağınızın hareket açıklığı tamamen normal olacaktır.

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçerek, Sık Sorulan Sorular için detaylı bilgi alabilirsiniz.