Tırnak Batması Nedir?

tırnak batması nedir?

Tırnak Batması

Ayaklarda en sık görülen sorunlardan biri tırnak batması olarak karşınıza çıkmaktadır. Tırnak batmasına neden olan faktörler arasında birçok farklı etken bulunmaktadır.

Bazı tırnak batmalarında tırnak yatağının bozuk olması gibi durumlar görülürken, bazı tırnak batmalarında ise bu tür tırnak yatağı sorunları oluşmamasına rağmen bu sorun  yaşanmaktadır.

Haftada 1 milimetrelik bir uzama yaşayan tırnak, tırnak yatağı ile uyumlu bir şekilde uzama sürecini tamamlamaktadır. Tırnağın uzamasını sağlayan doku, tırnak yatağıdır.

Tırnak uzamasını sağlayan tırnak yatağı herhangi bir sorun neticesinde bozulduğunda, tırnağın tırnak yatağı içinde ilerlemesi de bozulmaktadır.

Düzgün bir şekilde ilerleme sağlayamayan tırnak, tırnak yuvasının bozulmasına da neden olur. Tırnak yuvasında oluşan hasar, enfeksiyon gibi risklerin doğasına da neden olmaktadır. Kısacası bu rahatsızlık hafife alınacak bir sorun değildir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Bu hastalık ile benzerlik gösteren, ancak tırnak batması olmayan farklı bir sorun daha bulunmaktadır. Tırnak yatağında herhangi bir sorun olmaksızın tırnağın, tırnak yuvasına baskı oluşturması sonucunda da enfeksiyon oluşumları görülebilmektedir. Bu durum tırnak batması ile sıkça karıştırılmaktadır. Tırnak batmasında, tırnağın bir kısmı deri içerisine gömülmüş bir şekildedir. Bu tür durumlarda tırnağın bir bölümü görülmemektedir. Enfeksiyonlu tabakaya rağmen tırnağın tamamının görüldüğü vakalar da bulunmaktadır. Tırnak yatağının sorunlu olduğu ayaklarda tırnak batması görülmesi oldukça olasıdır.

Tirnak batmasi gorseli scaled

Nedenleri

  • Ayaklarda görülen mantar enfeksiyonu
  • Ayak yapısı ile uyumlu olmayan, ucu dar ve sıkı ayakkabı giyilmesi
  • Bunion , başparmak çıkıntısı gibi ayak parmak problemlerinin görülmesi

Tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisinden önce teşhisinin yapılması gerekmektedir. Ayak parmağınızda yaşamış olduğunuz sorunun tırnak batması olup olmadığını anlamanız için uzman bir hekime muayene olmanız gerekmektedir. Parmağınızda tırnak yatağı sorunu olup olmadığını ancak bir uzman doktor anlayacaktır. Rahatsızlığa neden olan faktörler de teşhis aşamasında belirlenmelidir. Mantar, parmaklarda görülen şekil bozuklukları ve daha birçok sebep bu hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı tedavi etmeden önce, bu duruma neden olan faktörü tedavi etmek gerekmektedir. Rahatsızlığa neden olan sorun mantar ise öncelikle mantar tedavisi uygulanmalıdır. Mantar hastalığı tedavi edildikten sonra tırnak batmasının tedavisine geçilebilir. Tırnak yatağında sorun olmayan tırnak batması vakalarının tedavileri daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Tırnak yatağı problemli ise tedavi daha uzun zaman alacaktır. Öncelikle tırnak yatağında oluşan enfeksiyonun tedavisi yapılmalıdır. Bu tedavi sonlandıktan sonra tırnak yatağı eski yapısına kavuştuğunda, tırnağın tırnak yatağı içinde sağlıklı bir şekilde uzaması da sağlanmış olacaktır. Bununla birlikte bu rahatsızlığın tedavisi içinde tırnak çekilmesi gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Ancak bütün vakalarda tırnağın çekilmesi şart değildir.

Bu hastalığın sonucunda kişinin acı çekmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kapalı ayakkabı giyememe, ayakkabının tırnağa baskı yaparak acı hissi oluşturması ve benzeri birçok sorun bu hastalık ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Özellikle enfeksiyon olan tırnak batması vakalarında durum çok daha ciddi olabilmektedir. Tırnak yatağının bozulduğu, kişiye ağrı ve acı verdiği durumlarda zaman kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Konu ile ilgili videomuzu izlemek için tıklayınız.

Bu rahatsızlığın tedavisi için konu ile ilgili uzman ekibimiz ile  iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir