Tırnak Mantarı Hastalığı

tırnak mantarı tedavisi nedir?

TIRNAK MANTARI NEDİR?

Tırnak mantarı bir enfeksiyon hastalığı olarak görülür. Genellikle, tırnak ucunda beyaz veya sarı renkte noktalar olarak başlar. Tırnak renginde değişime, kalınlaşma ve kırılmaya neden olabilir. Tırnak mantarının bir diğer adı ise onikomikoz olarak bilinir. Tırnak mantarı ağırlıklı olarak ayakları etkiler ve nadiren el tırnaklarında da görülebilir. Mantar enfeksiyonu ilk olarak tırnak altında lekelenmeler ile görülür ve tedavi edilmediği takdirde diğer el veya ayağa ve vücudun farklı noktalarına yayılabilir.

TIRNAK MANTARININ BELİRTİLERİ?

-Tırnakta şekil bozukluğu

-Tırnakta, parçalanma, kuruma veya kalınlaşma

-Tırnak renginde beyaz veya sarı çizgilerin oluşumu

-Tırnakta kolay kırılma ve matlaşma

-Tırnak renginde koyulaşma

Bu belirtilerden bir veya daha fazlasını el yada ayak tırnaklarınızda gözlemliyorsanız mutlaka bir dermatoloji doktoruna başvurmalısınız. Mantar olan tırnak etten ayrılabilir ve sızıya neden olur. Bununla birlikte kötü bir kokuya ve gün geçtikçe artan bir ağrıya sebep olur. Altı çizilmesi gereken bir diğer önemli husus ise, diyabet hastalığına sahipseniz ve mantar enfeksiyonunun bu nedenle geliştiğini düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan görüş almalısınız.

Ayakta enfeksiyon problemleri

TIRNAK MANTARININ NEDENLERİ?

Vücudumuzda, dermatofit mantar adında genellikle zararsız durumda yaşayan bakteriler bulunur ve beslenmek için güneş ışığına ihtiyaç duymazlar. Bazı durumlarda çoğalarak, enfeksiyona neden olabilirler. Yüzme havuzları, ortak kullanıma açık duşlar gibi ılık ve nemli ortamlarda yaşarlar. Bu gibi alanlarda ise vücudunuza kesik, yara vb. yolları kullanarak giriş yaparlar. Tırnaklarınızın sürekli nemli ve ılık ortamda kalması mantar enfeksiyonunun başlıca nedenleri arasındadır.

TIRNAK MANTARLARI NEDEN DAHA ÇOK AYAKLARDA GÖRÜLÜR?

Başlıca sebepleri arasında ayakların, gün içinde oldukça uzun süre ayakkabı gibi karanlık ve kapalı ortamda bulunmasıdır. Ekleyerek devam edecek olursak, ayak tırnaklarında ki kan akışı ellere oranla daha az ve yavaştır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin enfeksiyonu bulma süreci daha yavaş ve zordur.

TIRNAK MANTARI RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER?

-Kan akışının yavaşlaması (yaşlılık nedeniyle veya çeşitli nedenlerden dolayı)

-Ağır nefes almak

-El veya ayaklarının sık sık ıslak olduğu bir işte çalışmak veya ortamda bulunmak

-Yüzme havuzları, spor salonu gibi nemli ve ortak kullanım alanlarında çıplak ayak ile yürümek.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir