Tırnak Mantarı Tedavisi Nedir?

tırnak mantarı tedavisi nedir?

Tırnak Mantarı

Tırnak ile ilgili bu problemin tedavisinde genellikle dermatoloji uzmanları ile birlikte ayak cerrahisi ile ilgilenen ortopedistler ilgilenmektedir. Polikliniklerimizde genellikle tırnak mantarı problemi ile çok yaygın bir biçimde karşılaşmaktayız. Bunun temel nedeni tırnak mantarı problemine eşlik eden tırnak batığı sorununun var olmasıdır. Tırnak batığının cerrahi tedavisine biz destek olduğumuz için bu hastalığın tedavisiyle de çok karşılaşmaktayız. Fakat öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekir ki; bu işlemleri muhakkak bir dermatoloji uzmanı ile beraber çalışarak bunların planlanması gerekmektedir.

Tırnak mantarı, tırnağın şeklini bozan ve tırnak yapısının bozulmasına bağlı olarak zaman içerisinde tırnağın batmasına yol açan bir problemdir. Tırnak mantarının cilt mantarından ayırt edilmesi son derece önemlidir. Çünkü tırnak mantarı, aslında vücut üzerinde yaşayan ve bizimle beraber yaşamayı başaran bir canlının tırnağın üzerindeki keratin tabakasının (yani koruyucu tabakanın) bozulması sonucunda mantar hücrelerinin içeri girmesiyle oluşmaktadır. Bu iki problemler birbirinden ayrılmaktadır. Cilt mantarı geçiş gösteren bir rahatsızlık olması nedeniyle bizleri telaşlandıran bir durumdur. Yani bir başkasından bir başkasına geçiş yeteneği gösteren bir hastalıktır. Fakat tırnak mantarı böyle bir rahatsızlık değildir. 

Tırnak Mantarının Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın temelinde bir çok neden yatmaktadır. Örneğin; hastanın baş parmak çıkıntısı gibi bir deformiteye sahip olup dar ayakkabı giymesi, içeride dönmüş parmağın ayakkabı içinde çarpışmasına ve tırnağın şeklinin bozulup mantarın üzerine yerleşmesi için bir zemin hazırlayabilmektedir. Bununla birlikte çok fazla nikotin kullanan kişilerde tırnak yapısının bozulduğunu ve tırnak yapısının kalitesinin düşmesine bağlı olarak mantarın daha sık geliştiğini bilinmektedir.

Aynı şekilde diyabet problemi olan kişilerde de bu tip yapısal bazı sorunların olabilmektedir. O nedenle buradaki en önemli nokta aslında tırnak bakımının doğru yapılmasıdır. Çünkü sigara kullanımı ve diyabet gibi kronik problemler ya da ayak deformitesi gibi problemler ne yazık ki yaşamımızın içerisinde bizimle beraber yaşayan ve bizimle beraber devam eden sorunlardır.

O yüzden bu sorunlarda tırnağımızın başına bir iş gelmesini engellemek amacıyla tırnağın düzenli bir şekilde bakımının yapılması ve bakımlarla beraber tırnağın üzerindeki koruyucu tabakanın şekil değiştirmesini engellenmesi aslında tırnak mantarının engellenmesindeki en önemli aşamadır. Çünkü mantar ne yazık ki oluştuktan sonra çok kolay tedavi edilebilen bir süreç içermemektedir

Tirnak Mantari

Tırnak Mantarı Tedavisi

Bu problemde ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarının çok büyük bir çoğunluğu vücut üzerinde bizimle beraber yaşayan canlının tırnağa geçiş yapmayı başarmasının sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı tırnak mantarının tedavisi esnasında tedaviyi yaparken ana hedefimiz mantarı ortadan kaldırmak kadar aşağıda yatan keratin tabakasının ya da tırnağın üzerindeki koruyucu tabakanın bozulmasına yol açan ana sebebin ne olduğunu bulmaktan geçmektedir. Tırnak mantarının tedavisinde genellikle hastaları 6 ile 12 ay arasında takip etmek ve tedavi protokolünü uygulamaktır. 

Tirnak Mantari

Bu tedavinin içerisinde;

  •  hastalarda medikal ayak bakımlarının yapılması,
  •  muhtelif lazer uygulamalarının yapılması ve
  •  tırnak kalitesinin arttırılması gibi muhtelif tedavileri hastanın çok sabırlı bir şekilde 6 ile 12 ay boyunca uygulaması gerekmektedir.

Bu problemin tedavisinde çok zorda kalanın da tırnakta enfeksiyon ve batık problemleri ortaya çıktığında biz ortopedistlerin “tırnak yatağı revizyonu” ya da “tırnağın düzeltilmesi” şeklinde ifade edilen bir işleme de ihtiyaç duyulabilmektedir. Fakat  bu işlem,  hastalarda enfeksiyon ya da tırnak yatağının bozulması durumunda yaptığımız bir işlemdir. Normal şartlarda tırnak mantarının tedavisinde cerrahi bir işlem söz konusu değildir. Bu işle ilgili olarak en önemli nokta dermatolojik klinikleri ile beraber çalışarak hastalarda aslında mantarın önce gelişimini engellemek, eğer mantar gelişmişse bakımının doğru yapılmasını sağlayarak tırnağın kalitesini tekrardan sağlamaktır. Ancak son çare olarak eğer yeterli cevap alınamıyorsa ve enfeksiyon gelişimi çok sık tekrarlayıp hastada kalite düşüklüğüne yol açıyorsa o zaman cerrahi tedavinin planlamasını sağlamaktan geçmektedir.

Tırnak Mantarı ile ilgili videomuzu izlemek için tıklayınız.

Tırnak Mantarı tedavisi ile ilgili modern ve uzman ekibimizle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir