Yaşlılar: Sağlıklı Ayaklar Düşme Riskinizi Azaltıyor

Sağlıklı ayaklar düşme riskini azaltıyor

Düşme Riskini Nasıl Azaltılabilir?

Yapılan araştırmalara göre, düşme yaşlılarda yaralanmaların ve ölümün bir numaralı sebebidir. Yaşlılar sadece düşme riski altında değil, bundan dolayı yaralanmalar, hastaneye yatış ve komplikasyon ihtimallerinden dolayı daha büyük risk altındalar. Düşmeyi önleme konusuna temelden bir yaklaşım, yaşlıların ayaklarının sağlığını inceleyerek başlamasıdır.

Uzmanlar kireçlenme, siğil, bunyon, çekiç parmak ve diyabet komplikasyonları gibi ağrılı ayak rahatsızlıklarının, yaşlıların yürürken veya ayakta dururken denge ve koordinasyon sağlamasını zorlaştırabileceği konusunda uyarıyor. Vücut zayıflığı, yürüme ve denge sorunları gibi düşme riskini azaltmayı amaçlayan egzersizlerin, acı verici ayak ve ayak bileği rahatsızlıklarından muztaripken yapılması daha da zorlaşmaktadır.

Yaşlıların ve aslında herkesin düşmesine neden olan faktörler oldukça fazla olsa da, uzmanlar ayak ağrısını olabildiğince azaltarak ve hatta mümkünse tamamen kaldırarak bu konudaki risklerin azaltılabileceğini söylüyor. Böylece yürürken veya ayakta dururken denge, koordinasyon ve istikrar artmış olur.
Ayak ve ayak bileklerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için;

Düşme riskine çözüm

Acıyı hafife almayın

Ayak ağrısı, sadece yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir, bu nedenle kendinizi ağrıya ve acı çekmeye teslim etmeyin. Muhtemelen durumunuz tedavi edilebilir bir durumdur. Doğru tanı ve müdahale için ayaklarınıza dikkat edin ve ağrı olduğunda mutlaka ayak ve ayak bileği doktoruna görünün.

Ayağınızı kontrol edin

Kendi sağlığınızın bekçisi sizsiniz, evde düzenli olarak ayak muayenesi yapmanızın kritik önemi vardır. Yumru, şişkinlik veya ayağınızda başka bir değişiklik fark ederseniz, ayak ve ayak bileği doktorunuzdan randevu alın.

Egzersiz

Basit germe egzersizlerinin, hem ağrı kesici etkisi vardır hem de ayak ve ayak bileğinizdeki gücü ve hareketliliği korumanıza yardımcı olabilir. Size uygun egzersizler için doktorunuza danışın.

Koruyun

Dolgu, tabanlık veya herhangi bir özel ayakkabı için reçeteniz varsa kullanın. Bunları her gün rahat, hassas ayakkabılarla birlikte kullanmaya dikkat edin.

Esnek olun

Bazen, belirli bir durum için en uygun tedavinin ameliyat olduğunu unutmayın. Neyse ki birçok basit cerrahi teknik, ayak operasyonlarının ayakta tedavisine imkân vermektedir.

Düşme riskinin azaltılması hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir