Yürüme Analizi Nedir?

yurume analizi nedirblog yazisi

Uzmanlar Eşliğinde Yürüme Analizi
Hareket kontrollü bir ayakkabıya, ayak kemeri desteğine veya size özel tasarlanmış bir ayak tabanlığına mı ihtiyacınız var? Birçok yürüyüş meraklısı doğru ayakkabıyı bulma ve onu doğru bir ayak tabanı ile ayağa en uygun ve en sağlıklı hale getirmeyi isterler.
Bazı spor ayakkabısı mağazaları, normal ve hareket kontrollü ayakkabıları deneterek size basit bir ayak analiz sunabilir ancak uzman bir ayak ve ayak bileği doktoru eşliğinde yapılacak daha kapsamlı bir yürüme analizine ihtiyacınız olabilir. Yürüme analizinde uzmanlaşmış doktorlar ayakkabıları ve ayak tabanlıklarını modifiye ederek ayağınıza en uygun ve ayak hareketlerinizle uyumlu bir hale getirebilir. Yürüme analizi, ayak ağrısı çeken kişilerin ayakkabılarından en iyi verimi ve konforu alabilmelerini sağlar. Farklı türlerdeki yürüme analizi hizmetini ayak sağlığı merkezlerinden ve Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinden alabilirsiniz.
Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi doktoru Op. Dr. Selim Muğrabi yürüme analizi hakkındaki soruları yanıtlıyor.
Yürüme Analizi Nedir?
Yürüme analizi, ayaktaki baskı noktalarını ve ayak topoğrafyasını çıkaran cihazlara hastanın ayağının yerleştirilmesiyle yapılır. Bu sayede doktor ayağın yapısı ve işleyişi ile ilgili ayrıntılı bilgileri elde eder. Bu sonuçlar ile hastanın ayağındaki sorun ve/veya rahatsızlığı ile ilgili söyledikleri ve ayağın görsel muayenesi sonucunda, doktor hem hastanın ayakkabı ihtiyacı ile ilgili bilgilere ulaşır hem de ayakla ilgili muhtemel bir rahatsızlığı tespit eder.
Yürüme Analizi Nerede Yapılır?
Yürüme analizi için gerekli ekipmanla donatılmış ayak sağlığı merkezlerinde yapılabilir. Örneğin Fulya Ayak Cerrahisi Merkezinde yürüme analizi yaptırabilirsiniz.
Yürüme Analizi Eğitimi veya Sertifikası
Yürüme analizi ancak bu konuda eğitim almış uzman personel ve doktorlar eşliğinde gerçekleştirilmektedir.
Ekipman ve Analiz
Yürüme analizinde kullanılan cihaz ayağın çevresini milimetrenin onda biri ölçüsünde haritalandırarak topoğrafik bir analizini yapar. Ayrıca bir diğer cihaz yürüme analiziyle birlikte basınç analizi de yapar. Böylece doktora hastanın yürüyüş fonksiyonu ve ayağın basınç noktaları hakkında net bir bilgi sağlar.
Analiz birkaç saate kadar sürebilmektedir. Ancak yapılan analiz sonuçlarının elde edilmesi ve hastaya verilecek tavsiyelerden oluşan geniş kapsamlı bir değerlendirme için ise biraz daha fazla bir zaman gerekmektedir.
Yürüme analizi sonucunda elde edilen bilgi uzman doktorun hastanın ayağındaki problemli alanları tespit etmesini sağlar. Böylece doktor hastanın ayağındaki rahatsızlıkları azaltmak veya tamamen kaldırmak için uygulanacak en iyi yaklaşımı hastaya açıklayabilir.
Ücret
Yürüme analizinin ücretinin yanı sıra analiz sonucunda elde edilen veriler özel ayak tabanlığı, ayakkabı veya ayakkabı modifikasyonu gibi çeşitli ekipman ve hizmet almanızı gerektirebilir. Bu özel ayakkabılar veya ayak tabanlıklarının sigortanız tarafından karşılanıp karşılanmadığını araştırmanız gerekebilir.
Yürüme Analizi Kullanışlı Bir Yöntem Midir?
Bu özel analiz cihazlarının kullanımıyla gerçekleştirilen yürüme analizleri her geçen gün yaygın hale gelmektedir. Peki, bu analiz kullanışlı ve etkili bir yöntem midir? Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi doktoru Op. Dr. Selim Muğrabi’nin bu konudaki fikirleri şöyledir:
“Özel ekipmanlar eşliğinde gerçekleştirilen yürüme analizi yeni bir uygulama değildir. Basınç algılama sistemleri hem podiatristler (ayak sağlığı uzmanları) hem de farklı branşlar tarafından hasta tedavisinde ve bilimsel çalışmalar da yıllardır kullanılmaktadır. Buradaki kritik olan durumun, analizlerden elde edilen sonuçların doğru bir şekilde yorumlanması olduğunu düşünüyorum. Mesela bir eczanede tansiyonunuzu ölçtürebilirsiniz, çıkan sonuç klinik olarak önemli olabilir, olmayabilir de, sonuçların nasıl ve kimin tarafından değerlendirildiğine bağlıdır. Kullandığımız cihazlar sonucun ‘neden’ böyle çıktığını bize söyleyemezler.”
“Ayaktaki basınç noktalarını tespitinde kullanılan bu cihazlar ayaklarınızdaki basınç noktalarının net bir şekilde tespit edilmesini sağlarlar. Fakat açık konuşmak gerekirse, ancak uzman bir kişi sonraki aşamaya, yani sonuçların neden bu şekilde çıktığı ve ortada tıbbi olarak önemli bir durum olup olmadığının belirlendiği aşamaya geçebilir.
“Ayrıca, bazı özel cihazlar tamamen aynı bilgiyi sağlayamazlar. Örnek olarak, AMFIT sistemi ayağınızın 3 boyutlu bir görüntüsünü çıkarma kapasitesine sahiptir. Ancak bazı sistemlerde bu özellik bulunmamaktadır. Bu durumda 2 boyutlu görüntüleme sonuçlarına dayanarak karar vermek için ‘tedavi algoritması’ da kullanılmalıdır ki, bu da bir nevi kelime tahmini gibi bir şeydir. Bu cihazlar ayak ortezi gibi bir ürün tasarlamak için kullanılacaksa bu durumda ayağın 3-D bir görüntüsü gereklidir ve bu da ancak baskı kalıbı, 3-D lazer tarama veya AMFIT kullanılarak basınç algılama sistemi ile yapılabilir. Böyle bir ürünün tasarlanmasında basınç algılama teknolojisinin kullanılması tercih edilebilecek en iyi yöntemdir.”
Ayak Sağlığı Uzmanı Neler Yapabilir?
Dr. Muğrabi “Ayak sağlığı uzmanları olarak bizler bulguları doğru yorumlayabilmek için görünenin de ötesine bakarak yürüme analizini, alt bacak ekstremitesi ve morfolojisini ile birlikte değerlendirme konusunda eğitimliyiz. Bu da doğru bir teşhis ve de ayağın ihtiyaç duyduğu çözümün (ayakkabı modifikasyonu, kişiye özel ayak tabanlığı) üretilebilmesinin tek yoludur” diyor.
Daha Basit Uygulamalar Hiç Yoktan İyi midir?
Dr. Muğrabi “Ayakkabıların ayağa daha iyi oturması için bazı teknolojilerin kullanılmasına karşı değilim; ayakkabıyı kendimiz deneyerek aldığımız bir çağda bu konuya ilginin her geçen gün artıyor olması güzel bir şey. Bu yöntemin kullanımının sınırı, yürüme analizlerinden elde edilen verilerin ancak bu konuda eğitim almış uzman bir kişi tarafından doğru bir şekilde değerlendirilebileceğidir, aksi takdirde elde edilen sonuçlar sadece bir rakam yığınından ibaret olur” diye uyarıyor.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir