Koşu temposuna girecek kişi için germe egzersizleri daha da önemli. “Aşil germe egzer

haftada en fazla dort kez yuruyun 1 sizi” olarak adlandırılan egzersizlerin koşudan önce 7-8 dakika yapılması gerekiyor. Koşarken tek ayak vücut yükünü taşır. Dr. Selim Muğrabi, “Aşırı güçsüz olan ayaklarda ilk ortaya çıkan aşil tendon dediğimiz problem. Koşucularda ayrıca topuk ağrısı problemi oluşma ihtimali de var. Yükün ayakta yanlış yere binmesi üzerine stres kırığı olabiliyor. Dizleriyle ilgili problemi olan kişiler eğer diz üstü egzersizlerini yapmazlarsa diz ağrıları koşmayla beraber tetikleniyor ve giderek artıyor” diyor.
Fazlası Ayağı Yorar
Ayağın yürüme esnasında kullandığı kasların belli bir güce sahip olması gerekiyor. Eğer bu kaslar yeteri kadar güçlü olursa, herhangi bir sorun çıkmıyor. Ancak bu yükü taşımaya alışık olmayan bölgelerde stres kırığı, aşil tendiniti gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor.
Dr.Selim Muğrabi, bu sebeple yürüyüş öncesinde yapılan germe egzersizlerin bu problemlerin oluşumunu engellemede büyük önem taşıdığını hatırlatıyor.
Haftada en Fazla Dört Kez Yürüyün
Doğru olan önce basit bir yürüyüşle başlamak. Toplam süresinin üçte birini yürüyüşe, üçte birini hızlı koşmaya ve sonra üçte birini tekrar yürüyerek bitirmeye ayırın. Zayıflamak için yürüyüşe çıkanlara öncelikli olarak 20 dakikalık yürüyüşlerle işe başlaması tavsiye ediliyor Daha sonra kilo verip, yağ oranı normale doğru ilerleyip de kas gücü arttıkça bu sürenin 45 dakikaya çıkarılması öneriliyor. Yürüyüşe çıkmaya haftada iki kezle başlanmalı ve en fazla haftada dört kez çıkılmalı.