Ameliyat Sonrası Ağrıyı Yönetmek

Ameliyat sonrası ağrıyı nasıl yönetiriz?

Ameliyat Sonrası Ağrıyı Nasıl Yönetiriz?

Ayak ve ayak bileği cerrahları ameliyat sonrası ağrıyı yönetme konusunda güven verici bir bakış açısını paylaşıyor.

Her ameliyat beraberinde makul kaygılar getiriyor. Kişiye bağlı olarak, zihniniz, durumunuzun ciddiyetinden, işlemin kendisine, cebinizden yapacağınız masraflara veya yatmanız gereken süreye kadar geniş bir alanda düşünce yarışına girebilir. Ancak, ayak ve ayak bileği ameliyatı söz konusu olduğunda, kaçınılmaz bir soru vardır: Sonrasında ne kadar acıyacak?

Ağrılı Morton Nöroma Riski Altındaki Kadınlar

Acıya karşı toleransınız yüksek olsa bile, acı gerçek; ameliyat sonrası ağrının iyileşme sürecine eşlik edebileceğidir. Ancak doğru bakımla ayak ve ayak bileği ameliyatı sonrası iyileşme süreci insanların beklediğinden daha rahat geçebilir. Ayak ve ayak bileği cerrahı Op. Dr. Selim Muğrabi şöyle diyor: “Yüksek etkiye sahip çok çeşitli ağrı kesici ilaçların varlığı sayesinde, ağrı korkusu, hastaları ayak ya da ayak bileği ameliyatı olmaktan caydıran en son engel olmalıdır. Hastalar, cerrahlar olarak bizlerin, onları rahat tutma konusunda eşit derecede haklı bir menfaatimiz olduğunu, böylece cerrahi deneyimlerinin olumlu ve hızlı bir iyileşme göstereceğini bilerek rahat edebilirler.”

Op. Dr. Selim Muğrabi hastaların ameliyattan hemen sonra lokal, uzun süreli bir anestezi alabileceklerini ve bunun da ağrıyı önemli ölçüde azalttığını açıkladı. Ayrıca, reçeteli ilaç bağımlılığını azaltma çabalarının her zaman yüksek olduğu günümüzün sağlık ortamında, narkotik içeren ağrı kesicilere olan ihtiyacı ortadan kaldırabilen daha güçlü anti-enflamatuar ilaçlar bulunmaktadır. Op. Dr. Selim Muğrabi “Sonuçta, eğer bir hastanın ameliyat olması gerekiyorsa, bu açıkça bir şeylerin yanlış olduğu ve tıbbi düzeltme ya da ekstraksiyon yapılması gerektiği anlamına gelir. Bunu akılda tutarak, hastaların ameliyatlarında kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olmak ve iyileşme sırasındaki acı karşısında daha sonra ne kadar iyi hissedeceklerini düşünmek istiyoruz.” dedi.

İlaç tedavisine ek olarak, ayak veya ayak bileği ameliyatı sonrası ağrıyı kontrol etmede denenmiş ve gerçek bir yöntem de dinlendirme, buz uygulama, kompres yapma ve yükseltmedir. Op. Dr. Selim Muğrabi bu yöntemin kullanılmasının ameliyat bölgesinde şişliği azaltarak, iltihaplanmayı en aza indirdiğini ve bunun da büyük oranda acıyı azalttığını” ekledi.

Ameliyat sonrası ağrıyı nasıl yöneteceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Size Ulaşalım!

Bize Ulaşın!

0 (212) 240 1530

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir