Halluks Rigidus (Sert Ayak Başparmağı)

Ortopedi ve travmatoloji de ayak baş parmağının eklem yapısını bozan artritlerin oluşturduğu hastalıklara Halluks Rigidus adını veriyoruz. Birinci parmak eklemi ya da diğer ismi ile metatarso falangel eklem normal yürüyüş esnasında öne ve arkaya hareketi sayesinde eklem yüzeyi ile beraber yük dağıtma görevini görür. Bu eklemin yüzeyini kaplayan kıkırdak herhangi bir şekilde rahatsızlıklardan dolayı zarar görecek olursa eklem hareket kaybı oluşur.

Halluks Rigidus da eklem kıkırdağının bozulması ile beraber hareketsizlik ortaya çıktığı için hastalar genellikler birinci parmak ekleminde ortaya çıkan hareket kısıtlılığı, ağrı ve şişlik gibi şikayetler ile doktora başvurur. Hastalık genellikle 40 yaş üzerindeki kadın ve erkeklerde görülür.

Hallux rigidus 2.png

Belirtileri Nelerdir?

Halluks rigidus da ana belirti birinci parmak eklemi üzerinde ortaya çıkan şişlik ve bu şişlikle beraber ayakkabı giyim güçlüğü, kızarıklık gibi sorunlarda ortaya çıkar.

Bu hastalarda birinci parmak eklemi iyi kullanılamadığı için hastalar genellikle ayak dış yan kenarları üzerinde yaylanma yapmaya çalıştıkları için dış yan kenarda oluşan nasırlar ve bacak dış yan ağrısı gibi sorunlarda hastanın şikayetleri arasında yer alır.

Sebepleri Nelerdir?

Halluks rigidus genellikle romatizmal hastalıklar sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Halluks rigidus da özellikle gud gibi rahatsızlıklarla yani eklem yüzeyini bozan rahatsızlıklarda en sık olarak ortaya çıkan belirti eklemin ataklar halinde şişmesidir. Romatizmal hastalıklar dışında birinci parmak travmaları, geçirilmiş kırık hikayeleri sonucunda da eklemin kireçlenmesi ya da eklemin hareket kısıtlılığının oluşabileceğini biliyoruz.

Halluks Rigidus Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Halluks rigidus da erken evrelerde öncelikli olarak hareket kısıtlılığı problemi ön plandayken ilerleyen evrelerde giderek hastanın ayakkabı giyme güçlüğü, ayakkabı içerisindeyken şişlik kızarıklık oluşması ve son evlerde hastanın ayak dış kenarında ortaya çıkan ağrı problemleri gündeme gelir. Hastalarda tanı konulduktan sonra hasta takibi esnasında hastalık evrelerine göre muhtelif tedavi seçeneklerimiz vardır. Bu hastalıkta ilk evrelerde ayakkabı modelikasyonu uygulanan muhtelif fizyoterapiler, yapılan eklem içi enjeksiyonlarla hastanın ağrısı ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Halluks rigidus da ilerleyen evrelerde hastalarda eklem yüzeyini restore etmekle ilgili cerrahi müdahaleler ya da eklem yüzeyinin kapatılmasını içeren ameliyatlar yapılabilmektedir. 

Cerrahi Müdahaleler Ne Zaman Yapılmalıdır?

Halluks rigidus da cerrahi tedavi konservatif tedavinin başarısız olduğu ya da hastaların yürüme kalitesinin çok düştüğü zamanlarda planlanmalıdır. Hangi ameliyatın yapılacağı ile ilgili olarak ortopedi uzmanının ayağınızda yapacağı muayene sonucunda ve çekilecek röntgenler ile beraber karar verilecektir.

Ücretsiz Uzman Yardımı İletişim
Halluks rigidus belirti

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçerek, ayak probleminiz için detaylı bilgi alabilirsiniz.