Pes Cavus (Yüksek kavis) Nedir?

Pes Cavus ayak iç kavisinin normalden daha yüksek olmasına verilen bir isimdir. Çukur ayak olarak da tanımlanmaktadır. Ayak kavisinin yüksek olması ayağın yaylanma kabiliyetini azaltan bir durumdur. Kavis yüksekliğine bağlı olarak ortaya çıkan yürüme bozukluğu muhtelif diz ve kalça problemlerinin de ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Pes Cavus Gorsel 3 scaled
Pes Cavus Gorsel 1 scaled

Pes Cavus Belirtileri

Pes Cavus’da ayak kavisinin yükselmesine bağlı olarak hastalarda ayak dış kenarının fazla kullanılması sorunu gündeme gelmektedir. Ayak dış kenarının fazla kullanılmasına bağlı olarak birinci ve beşinci tarak kemiklerinin altında nasır oluşumu, ayak bileğinin kolay burkulması, kaval kemiğinin dış kenarı boyunca ağrı, ön diz ağrısı gibi klinik şikayetler ortaya çıkabilmektedir.

Pes Cavus'da Tanı Nasıl Konulur?

Pes Cavus’da hastaların tanısı fiziki muayene ile konulmaktadır. Hastalarda fiziki muayene sonrasında ayağın kavisinin değerlendirilmesi ayakta oluşan deformitenin esnek ve sert olmasına bakılması hastanın tedavisinde önemli bir aşamadır. Hastalarda fiziki muayene ile beraber eşlik eden görüntüleme sonucunda (Röntgen, MR vb.) tendon ve kemik yapısının değerlendirilmesi Pes Cavus’un tanısı konulmasında önem taşımaktadır.

Pes Cavus Nedenleri Nelerdir?

Pes Cavus genellikle nörolojik hastalıklara eşlik eden ayak deformitesidir. O yüzden Pes Cavus’lu bir hastayla karşılaşıldığında nörolojik bir muayenenin yapılması gerekmektedir. Ancak her Pes Cavus nörolojik bir rahatsızlığa işaret ediyor anlamına gelmemektedir. Hastaların nörolojik muayenesi yapıldıktan sonra tedavi planlaması şekillenecektir.

Ücretsiz Uzman Yardımı İletişim
pes cavus
Pes cavus Gorsel 2 scaled

Pes Cavus'da Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Pes Cavus’da yapılan muayene sonrası hastanın esnek ya da sert Pes Cavus deformetisine sahip olmasına bağlı öncelikli olarak yürüme analizi yapılarak kişiye özel tabanlık, muhtelif kişiye özel tedavi yöntemler ve özel ayakkabılar kullandırılarak hastanın şikayetleri giderilmeye çalışılır. Şikayetlerin devamı halinde tendon transferleri, tendon gevşetmeleri ve kemik ameliyatları gibi çeşitli cerrahi müdahaleler uygulanarak Pes Cavus deformitesinin düzeltilmesiyle ilgili gerekli işlemler yapılmaktadır.

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçerek, ayak probleminiz için detaylı bilgi alabilirsiniz.