Çocuklarda İçe Basma Nedir?

Çocuklarda içe basma birçok farklı ortopedik probleme bağlı olarak görülen bir durumdur. Çocuklarda içe basmayı değerlendirirken çocuğun fiziki muayenesinin tam olarak yapılması buna yol açan ana faktörün tespit edilmesi gerekmektedir. Çocuklarda içe basma genellikle takip edilerek herhangi bir tedaviye gerek kalmadan düzelebilmektedir. Çocuklarda içe basmanın en sık sebepleri olarak düz tabanlık, femoral anteversiyon artışı tibia intorsiyonu ile alakalı olduğu bilinmektedir. Bu hastalarda yapılan muayene sonrasında hastalarda mevcut olan ana problemin ne olduğunu bağlı olarak takip parametreleri belirlenir.

Cocuklarda ice Basma

Hangi Durumlarda Çocuklarda içe Basma Gerçekleşir?

cocuklarda ice basma gorsel scaled
  • Kaval kemiği (tibial intorsiyon) kemiğinde içe dönme, bu kemiğin dışa dönme hareketini gerçekleştirememesinden kaynaklanır. Ortalama 1 yaşına kadar çocukların birçoğunda bu durum düzelse de bu bazen 4 yaş altına kadar devam edebilir. Ama çocuğunuz 8-10 yaşına gelmişse ve hala bu durum devam ediyor ise o zaman bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekebilir. Çocuğunuz 10 yaşına geldiğinden kaval kemiğinin açısı düzelmemişse daha sonraki zamanlarda büyük boyutta kireçlenme olayları oluşabileceğinden tedavisini erken yapılması gerekmektedir.
  • Femur (femoral anterversiyon) kemiği dönüklüğü; çocuğunuz 5-6 yaşına geldiğinde anlayabileceğiniz bir durumdur. Çocuklarda takılmalar ve düşmeler sık ise bu durumdan bahsedilebilir. Hangi sebepten kaynaklandığı tam olarak anlaşılamamakla birlikte 8-10 yaşlarında düzelme saptanmaktadır. Eğer bu zamanda da bir düzelme gerçekleşmemiş ise ameliyatla düzeltme işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Düz tabanlık (pes planus) ayağın iç uzun kavisinin kaybolması ve topuğun dışa doğru kayması demektir. Düz tabanlık parmakların üzerinde kalkılamamasından ve ayakkabılarda oluşan deformasyonlardan anlaşılabilir. Doğuştan gelen ya da yanlış ayakkabı seçiminden ötürü sonradan oluşan bir durum olabilir. Ayakkabı içerisine konulan tabanlık ile tedavi olabileceği gibi ilerleyen düzeyde ise ameliyatla da düzeltilebilir. Ayak ön kısmının dönüklüğü (metatarsus adduktus). Her ne kadar kanıtlanamamış olsa da rahim içi sıkışmadan olduğu düşünülmektedir. Çoğunlukla düzelebilen bir durum olsa da düzelmediği durumlarda germe egzersizleri ile düzeltilmesi öngörülür ancak hala devam ediyor ise özel cihaz ya da uygun ayakkabı kullanımı ile tedavi edilebilir.
  • X bacak ve O bacak: genellikle çocuklarda 3-6 yaş arasında görülen ve büyüdükçe düzelen bir hastalıktır. Düzelmemesi durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.
Ücretsiz Uzman Yardımı İletişim

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçerek, ayak probleminiz için detaylı bilgi alabilirsiniz.