Çocuklarda Düz Tabanlık Nedir?

Çocuklar da düz tabanlık en sık görülen ayak farklılıklarından biridir. Çocukluk dönemi düz tabanlığını değerlendirirken muayenede özellikle düz tabanlığın esnek (flexible) ya da sert (rigid) olup olmadığının değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Yapılan çok basit bir muayene ile baş parmağın yukarı kaldırılmasıyla ayakta bir kavis oluşuyor ya da ayak havadayken kavis var ise yere bastığında bu kavis ortadan kayboluyorsa bu düz tabanlık tipini esnek düz tabanlık adını veriyoruz.

cocuklarda duz tabanlik gorsel 2 scaled
Cocuklarda Duz Tabanlik

Çocuklarda Esnek (Flexible) Düz Tabanlık Belirtileri Nelerdir?

Esnek düz tabanlık genellikle çocukluk döneminde anne karnında tamamlanması gereken bir gelişimin zamanla çocuk büyüdükçe kendiliğinden kaybolan ayak yapısal farklılığıdır. Eğer bu testler negatif ise yani çocuğun ayak baş parmağını yukarı kaldırdığında ayakta bir kavis oluşmuyorsa ya da çocuğun yerde de havada da ayağında bir kavis izlenmiyorsa bu düz tabanlık tipine sert düz tabanlık adı verilmektedir. Sert düz tabanlık kalıcı nitelikte bir düz tabanlık olup bu çocukların dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekir.

Çocuklarda Düz Tabanlığın Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Esnek düz tabanlıkta çocukların takibi esnasında çocuklarda uygun ayakkabı kullanımı ve gerekliliğinde kişiye özel tabanlıklarla çocuklarda muhtemel gelişmesi söz konusu olan şikayetler ortadan kaldırılır. Bu çocuklarda erken yorulma, spor yaparken koşma yeteneğinde azalma, diz ve bacak problemleri ortaya çıkabilir. Bu şikayetlerin varlığında kişiye özel ayakkabı ve tabanlığın verilmesi yeterli olacaktır.

Esnek düz tabanlıkta ilerleyici deformitelere çok nadir rastlanır ve bu sebepten dolayı da bu çocuklarda cerrahi tedavi çok nadir planlanmaktadır. Sert düz tabanlıkta da esnek düz tabanlıkta olduğu gibi erken yorulma, bacak ağrısı, sportif faaliyetlerde yeteri kadar efor gösterememe gibi şikayetler oluşmasına ek olarak ayakta şekilsel deformitelerin gelişmesi söz konusu olabilir. Bu çocuklarda da öncelikli olarak ayakkabı ve kişiye özel tabanlık ile tedavi planlamaması yapılmaktadır. Ancak ayakta parmak deformitelerin ilerlemesi ayak bileği ağrısının oluşması ya da ayakta çökmeye bağlı gelişen eklem bozuklukları ortaya çıktığında bu çocuklarda cerrahi tedavilerle hastalığın düzeltilmesi söz konusudur.

Çocukların genellikle 4 yaş civarında ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, ayak yapıları ile ilgili muayenelerinin tamamlanması tavsiye edilmektedir. 4 yaşına kadar birçok çocukta anne karnından çıkıştan yere adapte olmaya geçen süreçte muhtelif farklı basmalar görülebileceği için bu dönemdeki çocuklarda genellikle sadece takip etmek yeterli olduğu için ilk muayenenin 4 yaşında yapılması uygun görülmektedir.

Ücretsiz Uzman Yardımı İletişim
cocuklarda duz tabanlik gorsel 3 scaled

Bizimle İletişime Geçin

Bizimle iletişime geçerek, ayak probleminiz için detaylı bilgi alabilirsiniz.